Odkurzacz tradycyjny czy centralny?

Jeszcze 20 lat temu były praktycznie nie znane. Dziś konkurują jak się patrzy z tradycyjnymi odkurzaczami. Ale na czym właściwie polega różnica? Czym różni się nowoczesny odkurzacz centralny od tego tradycyjnego?

Czy chodzi Ci o usunięcie zanieczyszczeń?

Zanim odpowiemy na pytanie, po co jest odkurzać centralny, powiedzmy sobie, co chcemy osiągnąć dzięki odkurzaniu. Pytanie wydaje się banalne, ale tylko z pozoru takie jest. Bo jeśli chcemy tylko zmieść brud z podłogi, to tradycyjny model poradzi sobie z tym świetnie, ale jeśli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń, to model nowoczesny lepiej sobie z tym radzi. O ile odkurzacz tradycyjny wciąga powietrze i wyrzuca je z powrotem, to centralne odkurzacze (np. które tworzy producent USTM) tego nie robią.

Co odkurzacz wciągnie, to wessie na zawsze

Żegnajcie zanieczyszczenia!

Jeśli więc odkurzamy tradycyjnym sprzętem, to taka robota może być drogą przez mękę dla osób uczulonych na kurz i roztocza. Stare modele mają bowiem słaby system filtracji i wydmuchują z powrotem strugi zanieczyszczonego powietrza do pomieszczenia. Odkurzacz centralny działa w inny sposób – wciąga kurz i różnego rodzaju zanieczyszczenia, ale owo zassane powietrze nie wraca już do pokoju.

Rewelacja!

Czyli po prostu to, co odkurzacz raz wciągnie, wessie już na zawsze. I dobrze, bo po co nam zanieczyszczone powietrze.

Problem z odkurzaczem tradycyjnym

– im lepiej filtruje, tym wolniej chodzi

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do odkurzacza tradycyjnego. Z tradycyjnym sprzętem jest taki problem, że trzeba tutaj iść na kompromis pomiędzy jakością oczyszczania powietrza oraz wygodą i szybkością. Bo im lepiej taki odkurzacz flirtuje, im sprawniej ów ten flirt oczyszczający działa, tym jest on jednocześnie wolniejszy i mniej wygodny. Filtr w tradycyjnym sprzęcie ogranicza po prostu siłę ssania i przepływ powietrza. 

Stacjonarny centralny, a więc pojemny

Oczekujemy od sprzętu tradycyjnego tego, aby był mały i lekki, ponieważ chcemy go przenosić. Taki sprzęt ma oczywiście kółka, ale nie rozwiązują one problemu do końca, bo przecież schody w większości polskich domów czy mieszkań nie są przystosowane do przenoszenia odkurzaczy. Nie jest miło taki odkurzacz dźwigać po schodach tam i z powrotem.

Z kolei centralne odkurzacze, które tworzy producent USTM mają tę zaletę, że są stacjonarne centralne. Dlatego wielkość i waga takiego sprzętu są nieistotne. Projektanci sprzętu centralnego nie muszą więc ograniczać się gabarytami i mogą pozwolić sobie na znacznie więcej, aby silniki były stabilne i miały na przykład ogromne pojemniki na zanieczyszczenia opróżniane raz na trzy miesiące.

Sprzęt centralny nie musi cicho pracować

Ponadto odkurzacze centralne nie muszą cicho pracować, nie jest to tak pożądane jak w w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Wymóg cichej pracy w sprzęcie tradycyjnym narzucał ograniczenia i powodował mniejszą moc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here