Szybki przegląd różności grzejnikowych

0
1675

Grzejniki są bardzo ważną częścią systemu grzewczego, bo to od ich funkcjonalności i posiadanych właściwości zależy, czy będzie nam wystarczająco ciepło w domu. Do tego są nieodzownym elementem aranżacji wnętrz, toteż powinny również posiadać walory estetyczne. Na rynku mamy bardzo dużo różnego typu grzejników, a więc łatwo zagubić się w tej materii. Aby ułatwić Państwu wybór, dokonaliśmy szybkiego przeglądu różności grzejnikowych.

Rodzaje grzejników

Przeglądu grzejników można dokonać według różnych kryteriów, biorąc pod uwagę:
1. Materiał z jakiego są wykonane – żeliwne, stalowe, aluminiowe, szklane.
2. Sposób podłączenia – grzejniki z podłączeniem bocznym, dolnym lub modele krzyżowe.
3. Miejsce montażu – ścienne, kanałowe, a także poziome, pionowe i stojące.
4. Sposób oddawania ciepła do pomieszczenia (konwekcja lub promieniowanie) – grzejniki płytowe, członowe, konwektorowe.
5. Wygląd – tradycyjne, kanałowe, narożne oraz dekoracyjne.
6. Metodę zasilania – wodne, elektryczne bądź mieszane.

Grzejniki płytowe

Grzejniki płytowe, nazywane również grzejnikami panelowymi, zbudowane są ze stalowych płyt o płaskim bądź perforowanym profilu. Występują w różnych konfiguracjach – mogą być zrobione z jednego, dwóch lub trzech konwektorów aluminiowych, pomiędzy którymi przepływa gorąca woda. Ich największą zaletą jest to, że szybko się nagrzewają.

Grzejniki członowe

Grzejniki członowe najczęściej kojarzą się z grzejnikami żeliwnymi, które odznaczają się wysoką trwałością i odpornością na korozję. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wolno się nagrzewają, ale też wolno oddają ciepło. Nowoczesne grzejniki członowe mogą również występować w wersji aluminiowej.

Grzejniki kanałowe

Grzejniki kanałowe to system montowany w podłodze, dzięki czemu nie są one prawie w ogóle widoczne. Zauważalna jest jedynie stylowa i elegancja kratka, która może być wykonana ze stali nierdzewnej, aluminium lub drewna. Działają one w oparciu o konwekcyjne rozprowadzenie ciepła. Na rynku dostępne są modele wykorzystujące konwekcję naturalną bądź z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem.

Grzejniki dekoracyjne

Grzejniki dekoracyjne to rozwiązanie łączące w sobie funkcję grzewczą z funkcją dekoracyjną. Wykonane są z różnego rodzaju tworzywa – w sprzedaży dostępne są również modele wykonane ze szkła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, ich kształt, forma, rozmiar, kolor, struktura ograniczone są jedynie przez wyobraźnię projektanta. Niezwykły design grzejników dekoracyjnych powoduje, że są to rozwiązania najczęściej wybierane przez architektów, bowiem doskonale sprawdzają się jako grzejniki pokojowe czy łazienkowe.

Grzejniki – gdzie najlepiej ich szukać?

Największą paletę grzejników znajdziemy oczywiście w internecie, wystarczy wpisać słowo kluczowe takie jak np. „grzejniki Łódź”. Wiele sklepów internetowych posiada również stacjonarne salony, w których można obejrzeć ekspozycję grzejników. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo daje możliwość zobaczenia jak dany produkt wygląda na żywo i czy rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here