Wiosenne prace rozpoczynamy przede wszystkim od sprzątania ogrodu po zimie. Wiatr przywiewa ze sobą rozmaite odpadki, śmieci, zanieczyszczenia. Gdy w ogrodzie zapanuje porządek, możemy zabrać się za usunięcie zimowych zanieszczyszczeń z roślin, czyli słomy, agrowłókniny. Konieczne jest także rozgarnięcie kopców z ziemi wokół róż. Nie pozbywajmy się jednak materiałów, gdyż przymrozki mogą się zdarzyć nawet w maju.

Kolejno przekopujemy ziemię, która ma być przeznaczona pod siew oraz wyrównujemy tę, którą przekopaliśmy jesienią. Gleba powinna osiadać co najmniej tydzień przed wysianiem czy posadzeniem roślin. Krzewy i drzewa sadzimy jeszcze zanim nabrzmieją pąki. Jeśli są już posadzone, warto przyciąć ich korony, gdyż sprzyja to lepszemu przyjęciu się rośliny.

prace w ogrodzie, sadzenie roślin

Wysiewanie i sadzenie roślin

Początkowo możemy wysiać te gatunki roślin, które są odporne na niskie temperatury. Jeśli w naszym ogrodzie znajdują się takie, które źle reagują na obniżenie się temperatury, możemy przykryć je włókniną lub folią, co przyspieszy ich wegetację.

Jest to opłacalne szczególnie przy uprawie truskawek. Wrażliwe rośliny możemy także wysiać do doniczek i ustawić na parapecie do momentu, aż temperatura będzie odpowiednia na wyniesienie ich do ogrodu.

W kwietniu możemy posadzić pomidory. W tym przypadku warto pamiętać, że konieczne będzie ich okrycie włókniną ze względu na nocne przymrozki. Sadzimy także rośliny cebulowe, które kwitną dopiero późnym latem lub jesienią. Ciekawostką jest to, że głębokość wsadzenia cebuli do ziemi musi być trzy razy większa niż jej średnica.

Nawozy i opryski

Wiosną wspomagamy rośliny odpowiednio dobranymi nawozami. Mogą to być nawozy mineralne w postaci płynu, pałeczek, proszku czy granulatu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie granulatu o przedłużonym działaniu. Dzięki temu zapewniamy roślinie odpowiednie warunki do wzrastania przez cały okres wegetacji.

Musimy uważać, by nie przesadzać z ilością nawozu. Jego zbyt duża dawka może doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia roślin. Ważnym elementem przygotowywania ogrodu na wiosnę jest także przeprowadzenie oprysków, których zadaniem jest ochrona przed szkodnikami.

Jak stosować opryski?

Musimy pamiętać o tym, że preparaty ochrony roślin należy stosować wyłącznie zgodnie z instrukcją, która jest umieszczona na opakowaniu. Oprysk wykonujemy sprawnym oraz dedykowanym spryskiwaczem. Oprysk powinien być przeprowadzany podczas słonecznej, suchej pogody. Odpowiednio zabezpieczamy się specjalnym ubraniem, by uniknąć kontaktu z preparatem.


Stosowanie chemii w ogrodzie musi być ograniczone do naprawdę niezbędnego minimum. Wykorzystujemy ją wyłącznie do ochrony roślin przed szkodnikami czy chorobami, z którymi nie możemy poradzić sobie innymi metodami, np. mszycami, owocówkami. Chwastów bądź chrząszczy z powodzeniem możemy pozbyć się ręcznie.

Sadzenie i pielęgnacja traw ozdobnych

Jeśli mamy już sadzonki traw ozdobnych, konieczne jest odpowiednie przygotowanie ziemi w ogrodzie. Przekopujemy ją i odchwaszczamy. Do gleby warto także dodać kompostu. Po posadzeniu traw, możemy wyściółkować glebę np. korą.

Konieczne będzie także odpowiednie dobranie stanowiska gdzie posadzimy sadzonki traw ozdobnych. Większość traw najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Warto jednak pamiętać, że odmiany o pstrych liściach będą wolały światło rozproszone. Rośliny w cieniu nadmiernie się wydłużają, stają się słabe. W zacisznych miejscach sadzimy te gatunki, które nie są odporne na mróz, np. rozplenice czy trawa pampasowa.

Trawom ozdobnym wystarczy lekko wilgotna i przepuszczalna ziemia. Niektóre gatunki bardzo dobrze znoszą suszę i mogą rosnąć nawet na wydmach. Z kolei inne będą preferować glebę wilgotną. Wiele gatunków źle będzie znosić zbite, podmokłe podłoże.

trawy ozdobne

Jak nawozić trawy ozdobne?

W czasie długotrwałej suszy konieczne jest podlewanie traw. To wystarczy, gdyż rośliny te bardzo dobrze poradzą sobie same w ogrodzie. Rzadko są one atakowane przez szkodniki czy choroby. Możemy jednak wiosną rozłożyć kompost bądź rozsypać wieloskładnikowy nawóz mineralny. Stosujemy jednak najmniejszą dawkę zalecaną przez producenta.

W przypadku, gdy rośliny dobrze rosną, ich nawożenie nie jest konieczne. Przenawożone trawy są wybujałe. Co więcej, tracą ładny pokrój, gorzej zimują, stają się bardziej ekspansywne.

Trzeba jednak pamiętać o ochronie przed mrozem. Jesienią okrywamy je stroiszem. Do najbardziej wrażliwych gatunków należy trawa pampasowa. Tuż po pierwszych przymrozkach zawiązujemy ją sznurkiem, a następnie owijamy słomą. Podstawę należy obsypać korą.


Przygotowanie materiału roślinnego

Wiosną w ogrodzie przede wszystkim przygotowujemy materiał roślinny. Dokonujemy dokładnego przeglądu cebul, bulw, kłączy roślin. Jeśli znajdziemy takie, na których widoczne są czarne, brunatne lub gnijące plamy, musimy je wyrzucić, gdyż są porażone przez grzyby i wirusy. Nie ma możliwości, aby wyrosły z nich zdrowe rośliny.

Jak zostało wspomniane, cebule, bulwy oraz kłącza sadzimy do gruntu w drugiej połowie kwietnia. Trzeba mieć na uwadze, że w przypadku begonii, dalii czy pacioreczników, czekamy do połowy maja aż miną przymrozki.

Pod koniec marca możemy już przygotować rozsadę. Do zimnego inspektu bądź skrzynek ustawionych w chłodnym (ok. 10 stopni Celsjusza), lecz widnym pomieszczeniu, siejemy aksamitki, cynie, astry, portulaki, wyżliny. W ciepłym pomieszczeniu (ok. 20 stopni Celsjusza) do skrzynek sadzimy szałwię, werbeny, celozje. Możemy także wysiać w ogrodzie nasiona roślin jednorocznych. Na przełomie marca i kwietnia będą to gipsówki, czarnuszki, maki, nagietki, maczki kalifornijskie, z kolei w drugiej połowie kwietnia – kosmosy, maciejki, groszki, godecje.

mak
Mak

Wycięcie resztek roślinnych

Bardzo ważne jest także wycięcie resztek roślinnych. Ścinamy suche pędy bylin u nasady, z kolei z grządek czy trawnika dokładnie wygrabiamy resztki roślin i suche liście. Pamiętamy także o przycinaniu krzewów.

Z krzewów, które kwitną wczesną wiosną na zeszłorocznych pędach usuwamy suche oraz stare pędy. Warto pozbyć się również tych, które psują ich pokrój. Postępujemy tak z kalinami, jaśminowcami, krzewuszkami, pigwowcami, porzeczkami ozdobnymi czy irgami.

Krzewy, które kwitną późną wiosną i latem na pędach tegorocznych skracamy całe na wysokości około jednej czwartej nad ziemią. W ten sposób pobudzimy roślinę do tworzenia nowych pędów oraz bardziej obfitego kwitnienia.

Jak przycinać rośliny?

By ogród był naprawdę piękny, konieczne jest przycięcie roślin. Na wysokości ok. 1/4 nad ziemią przycinamy lawendę, hortensję bukietową i krzewiastą, tawuły, róże wielokwiatowe.

Pamiętamy także o przycięciu korony róż szczepionych na pniach. Pozostawiamy ich dwudziestocentymetrowe odcinki. Z roślin liściastych formujemy żywopłoty, skracamy zeszłoroczne porosty o połowę. Możemy przyciąć także korony drzew, o ile tego wymagają, np. gałęzie, które zacieniają działkę.

Sadzenie drzew i krzewów


Ogród nie może się obyć bez drzew i krzewów. Wczesna wiosna jest idealną porą na to, by posadzić drzewa oraz krzewy sprzedawane z odkrytymi korzeniami. Wybierając odpowiednie rośliny, zwracamy uwagę na to, aby nie miały one przesuszonych korzeni. Po powrocie do domu, musimy je niezwłocznie posadzić lub przysypać tymczasowo korzenie wilgotną glebą. Wiosną możemy podzielić karpy bylin i posadzić je w innym miejscu. Po wykopaniu konieczne jest ich rozerwanie lub przecięcie nożem.

Jak widać, niewiele trzeba, by nasz ogród prezentował się naprawdę pięknie. Warto rozłożyć prace na odpowiednie etapy, aby było nam łatwiej wszystko zaplanować i wypielęgnować. Dzięki temu będziemy się cieszyć stylową i estetyczną zieloną przestrzenią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here