Jak wybrać odpowiedni materac?

Wybór materaca to jedna z najważniejszych decyzji. Spędzamy na nim aż jedną trzecią życia, a właściwie dobrany chroni nasz kręgosłup i zapewnia zdrowy wypoczynek. Na rynku dostępne są materaca o różnej twardości i wykonane z różnych materiałów. Jak wybrać odpowiedni materac? Na co zwrócić uwagę i o co pytać w sklepie? Odpowiedzi w artykule!

Twardość materaca
Największy wpływ na komfort ma twardość materaca. Wybór ten nie może być jednak uzależniony jedynie od indywidualnych preferencji. Materac trzeba przetestować, co oznacza że warto ubrać się wygodnie, zabrać osobę towarzyszącą i zarezerwować przynajmniej kilka godzin. W sklepie należy położyć się na materacu, a następnie przekręcić kilka razy na bok, na brzuch i na plecy. W pozycji na boku materac powinien delikatnie uginać się pod biodrami, ale nie może się zapadać. Kręgosłup powinien znajdować się w linii prostej. Tu pomocna może okazać się osoba towarzysząca lub sprzedawca ze sklepu, który patrząc z boku będzie w stanie ocenić, jak wygląda kręgosłup w pozycji leżącej na boku. Materace dzielą się na twarde, średnio twarde i miękkie. Im wyższa masa ciała, tym materac powinien być twardszy. Materac należy dopasować też do wzrostu – powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od wzrostu, co oznacza, że osoby powyżej 180 cm powinny zamówić materac dłuższy niż standardowe 200 cm. Niektóre materace podzielone są na strefy. Może być ich aż 7 i każda z nich odpowiada za daną część ciała i wyróżnia się twardością. Strefy są jednak zaprojektowane na średni wzrost i mogą nie być odczuwalne dla osób niskich lub wysokich.

Materiał, z którego wykonany jest materac
Drugą kluczową decyzją jest wybór materiału, z którego wykonany jest materac. W sklepach znajdziemy trzy rodzaje: materace sprężynowe, materace lateksowe i materace piankowe. Czym wyróżnia się każdy typ i jakie są jego wady i zalety? Materace sprężynowe należą do najpopularniejszych. W przypadku materacy sprężynowych i kieszeniowych, sprężyny nie są połączone ze sobą drutem lecz znajdują się w materiałowych kieszeniach. Oznacza to, że nacisk na poszczególną kieszeń nie powoduje ugięcia innej kieszeni. Jest to istotne szczególnie kiedy śpimy we dwoje. Kiedy jedna osoba zmienia pozycje, druga w tym czasie nie odczuwa zmiany w ułożeniu materaca. Taki materac dopasowuje się również do kształtu ciała i zapewnia dobre podparcie. Materace lateksowe wybierane są często przez alergików gdyż nie tylko dopasowują się do kształtu ciała, ale również mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Materace piankowe mogą kojarzyć się z materacami z najniższej półki, jednak to nie właściwe porównanie. Wśród materacy piankowych znajdziemy zarówno budżetowe rozwiązania wykonane z pianki poliuretanowej, jak i nowoczesne, bardzo wysokiej jakości materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury, a następnie wraca do pierwotnego kształtu. Materace z pianki VISCO są trwałe i cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób wskazuje na ich niezwykłą wygodę.

Sprawdź również: https://sklep.selene.pl/produkty/materace,2,5311

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here