Szafa musi mieścić wszystko, co potrzebujemy schować, a jednocześnie dobrze się prezentować. Jako duży mebel mocno wpływa na wygląd całego pomieszczenia. W poszukiwaniu solidności i trwałości wiele osób decyduje się na szafy z naturalnego drewna. Jak wybrać idealną drewnianą szafę? Czym należy się kierować i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Szafa nie za duża, nie za mała

Wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, że szafa im większa, tym lepsza. Nie jest to do końca prawda. Naturalnie, nie wszystko da się przewidzieć i warto mieć miejsce do przechowywania np. nadliczbowych sztuk odzieży, ale zbyt duża szafa nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Szafa to duży mebel, jeden z największych – mówi specjalista ze sklepu Meble Ramadan. – Zbyt przepastna nie tylko będzie świeciła pustkami, ale też zabierze nam przestrzeń w pomieszczeniu. Przed wyborem szafy trzeba się zastanowić, ile miejsca rzeczywiście potrzebujemy. Niektórym wystarczy niewielka szafa jednoskrzydłowa.

Zbyt duża szafa w małym pomieszczeniu może okazać się sporym – nomen omen – problemem. Korzystanie z ogromnej trzydrzwiowej szafy w ciasnym wnętrzu będzie niekomfortowe. Dlatego powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko zasobność garderoby, ale też metraż.

Styl szafy – styl wnętrza

Rozmiary szaf sprawia, że to ona nadaje ton wnętrzu, stanowi główny akcent wystroju. Dlatego również przy wyborze wzornictwa powinniśmy być ostrożni. Należy uwzględnić to, czy np. szafa kolonialna będzie pasowała do wnętrza. Może stać się jego doskonałym uzupełnieniem albo przeciwnie – złamać stylistykę pokoju i wprowadzić estetyczny chaos. 

Decydując się na drewnianą szafę, należy wziąć pod uwagę właściwości materiału, z którego będzie wykonana. Każdy gatunek drewna ma nieco inne cechy użytkowe i nie wszystkie jego rodzaje sprostają naszym oczekiwaniom.

Od szafy oczekujemy: solidności, trwałości, dobrej ergonomii i wygody. Dzięki temu codzienne korzystanie z mebla nie skończy się np. nieestetycznymi przetarciami albo drzwiami wypadającymi z zawiasów.

Szczególnie trwałe i odporne na działanie czasu, a także: wilgoci, ciepła i czynników mechanicznych są egzotyczne gatunki drewna – bardzo twarde, gęste i zbite, a przez to masywne. Palisander, mango i inne orientalne rodzaje materiałów meblarskich to propozycja dla szczególnie wymagających. Szafy wykonane z tych gatunków pozostaną w nienaruszonym stanie przez długie lata, a gdy zapewnimy im odpowiednią pielęgnację, przetrwają nie tylko dekady, ale i pokolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here