Każdy dom powinien mieć ocieplenie, które znacznie poprawia komfort jego mieszkańców. W nowych budynkach to już standard, natomiast w tych istniejących należy pomyśleć o dociepleniu, dzięki któremu można na przykład obniżyć rachunki za ogrzewanie. O czym warto pamiętać, decydując się na taki krok?
Zanim firma przystąpi do pracy
Gdy chodzi o docieplenie budynków, zazwyczaj do takich prac wynajmuje się profesjonalną firmę, która wszystkim się za nas zajmie. Jednak to wcale nie oznacza, że każda ekipa wykona takie zadanie bezbłędnie. Lepiej trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy wszystko przebiega tak, jak powinno. Ważne są także czynności, które poprzedzają wykonanie zadania. Na pewno należy zwrócić uwagę na to, czy budynek jest prawidłowo zabezpieczony przed rozpoczęciem pracy. Wszystkie okna i drzwi powinny być ochronione na wypadek zabrudzenia. Będziemy mieć znacznie mniej czyszczenia już po wykonaniu zlecenia. Natomiast samo rusztowanie powinno posiadać zamontowaną siatkę, aby osłonić elewację przed promieniami słońca oraz dużym wiatrem. W ten sposób materiał będzie wysychał równomiernie.
Przygotowanie ściany
To niedopuszczalne, aby na powierzchni, która ma być ocieplana pozostały nierówne, stare tynki, pleść, czy różne ubytki. Dokładne oczyszczenie ma wpływ na lepszą trwałość nowej powłoki. Konieczne jest skucie części powierzchni, aby zapewnić ociepleniu lepszą przyczepność. Dodatkowo należy sprawdzić, co jest przyczyną wykwitów na ścianie, jeśli takowe istnieją, oraz usunąć ten problem. Jeśli to nie zostanie wykonane, to można spodziewać się, że sytuacja znowu się powtórzy, tym razem na całkiem nowym tynku. Usunięcie takich niespodzianek może być bardzo kosztowne.
Odpowiednia ochrona materiałów przed warunkami atmosferycznymi
Rzeczą, którą możemy samodzielnie skontrolować, jest również sposób składowania materiałów, które używa się do ocieplenia. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian muszą być chronione przed promieniami słonecznymi. Wełna może łatwo nasiąknąć wodą, a taka izolacja termiczna będzie po prostu nieskuteczna. Z kolei zewnętrzna struktura styropiany niszczy się od słońca, w konsekwencji może mieć to bardzo negatywny wpływ na przyczepność wykończeniowej warstwy. Takie materiały muszą być odpowiednio chronione, kiedy są składowane, ale także wtedy, gdy zostawia się je na jakiś czas już przymocowane do ścian budynku.
Powyższe kwestie można spokojnie skontrolować, nawet jeśli nie jest się fachowcem w tej dziedzinie. Zatrudniając firmę zajmującą się takimi pracami, warto mimo wszystko zainteresować się tym, jak przebiegają prace. Dzięki temu będziemy spokojniejsi o końcowy rezultat.