Zakładanie trawnika to czynność wymagająca wiele uwagi, wiedzy oraz troski, ponieważ młoda trawa jest delikatna i podatna na wszelkie uszkodzenie. Zadanie to można uczynić łatwiejszym, gdy postawi się nie na trawę sianą, ale trawnik z rolki. Kiedy układać trawę w rolce i w jaki sposób o nią dbać?
Kiedy zakładać trawnik z rolki?
Trawa z rolki jest odporniejsza na mróz niż trawa siana, a darń z gruntu jest szczególnie trwała, można zatem zakładać z niej trawnik nie tylko wiosną, kiedy także wysiewa się trawę, ale też późnym latem, a nawet jesienią.
Niższe temperatury i częste opady sprzyjają ukorzenianiu się trawy, więc najlepszymi miesiącami do układania rolowanych trawników jest kwiecień, maj, wrzesień i październik. Jeśli planujemy układanie trawy w rolce w gorących letnich miesiącach, to wybierzmy dzień raczej pochmurny.
Pielęgnacja trawnika z rolki przed sezonem
Żaden trawnik nie będzie prezentował się pięknie, jeśli nie będzie właściwie zadbany i nie ma tu znaczenia, czy jest to trawa siana czy z rolki. Co prawda darń z rolki zwykle jest bardziej wytrzymała i nie trzeba obchodzić się z nią tak troskliwie jak z trawą sianą, ale nie oznacza to, że nie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji.
W sezonie jest to przede wszystkim właściwe koszenie – w określonych odstępach czasu i na odpowiednią wysokość, przed sezonem jednak wskazana jest staranniejsza pielęgnacja, by trawnik w lecie zachwycał świeżością, nasyconym kolorem, gęstością i ogólną atrakcyjnością.
Wielką zaletą trawy z rolki jest fakt, że wygląda ona pięknie od razu po rozłożeniu, ale choć zachęca do wypoczynku, lepiej przez jakiś czas nie korzystać z trawnika i pozwolić darni na ukorzenienie. Oczywiście trzeba w tym zachować zdrowy rozsądek – nie oznacza to, że po trawie absolutnie nie można przejść.
Wskazane jest również intensywne podlewanie, które powinno trwać przez cały okres ukorzeniania się darni. Nie trwa to jednak zwykle dłużej niż 2 tygodnie i po tym czasie można wykonać pierwsze koszenie trawnika, by trawa nie urosła na zbyt dużą wysokość, gdyż wówczas po skoszeniu pozostałoby nieestetyczne i nieprzyjemne w użytkowaniu rżysko. Pierwsze koszenie nie może też być zbyt niskie – nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Pierwsze koszenie przed sezonem zwykle wykonuje się w marcu.
Wiosną wskazane jest też nawożenie, które następnie należy dwukrotnie powtórzyć – w ciągu sezonu i pod jego koniec. Przed sezonem dobrze jest też wykonać zabieg aeracji, czyli napowietrzenia gleby, dzięki czemu trawa będzie rosła gęstsza i dorodniejsza. Oczywiście zabieg ten stosujemy, gdy trawa rośnie przynajmniej od roku.
Artykuł powstał przy współpracy z dostawcą produktów do zakładania trawników z rolki – firmą MarekGurgul.pl