Latem ogrody cieszyły nasze oczy, dlatego jesienią musimy o nie zadbać, by były odpowiednio przygotowane na zimę, a po niej mogły ponownie pięknie rozkwitać. Niektóre z czekających nas prac są jednorazowymi zadaniami, zaś inne będziemy musieli wykonać co najmniej kilka razy. Warto wiedzieć, co konkretnie musimy zrobić przed zimą, by móc dobrze zaplanować sobie jesienne porządki w ogrodzie i zorganizować niezbędny do nich sprzęt, jak sekator, dmuchawę do liści czy odkurzacz ogrodowy.

Przycięcie roślin i zabezpieczenie ich przed mrozem

Przycięcie gałęzi drzew i krzewów nie zawsze jest konieczne, ale jeśli tak jest, warto zrobić to jeszcze wczesną jesienią, póki nie opadną z nich liście – wówczas nie wytniemy gałęzi, które są zdrowe. W zależności od grubości gałęzi, potrzebny będzie nam sekator bądź piła ogrodowa. Nim nadejdzie zima, rośliny musimy także obficie podlać. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku rododendronów oraz azalii. Osłanianie roślin jest ważną częścią zabezpieczenia ich przed mrozami, jednak nie powinniśmy robić tego zbyt prędko – musimy dać im czas na przyzwyczajenie się do niższych temperatur. Po pierwszych przymrozkach warto się jednak za to zabrać, używają przeznaczonej specjalnie do tego celu włókniny.

Usuwanie liści z trawnika

Opadające liście potrafią skutecznie zmęczyć każdego, kto zajmuje się przydomowym ogrodem. Powinniśmy usuwać je w miarę regularnie, ponieważ pozostawione na trawniku zbyt długo, zaczną gnić. Wiadomo jednak, że opadają one partiami, dlatego też ich sprzątanie nie jest jednorazowym zadaniem. Zbieranie opadłych liści za pomocą grabi jest efektywne, jednak bardziej męczące i czasochłonne. Dmuchawa do liści Stihl lub innej marki znacznie ułatwi naszą pracę i pozwoli wykonać ją w krótszym czasie. Możemy wykorzystywać samą dmuchawę, która pomoże nam tylko szybciej zebrać opadłe liście w jedno miejsce, ale możemy też sięgnąć po odkurzacz ogrodowy, który od razu zbierze je do specjalnego worka. Co więcej, niektóre urządzenia tego typu mają funkcję rozdrabniania zebranych liści, co umożliwia ich późniejsze wykorzystanie do kompostu.

Jesienne koszenie trawnika

Jesienią nie ominie nas również koszenie trawnika, choć dzięki temu, że o tej porze roku trawa rośnie wolniej, obowiązek ten możemy wykonywać rzadziej niż latem. Ostatnie koszenie trawnika wypada bliżej końca października, w jego drugiej połowie. Należy pamiętać o tym, by przyciąć trawę nieco wyżej, niż zwykło robić się to w sezonie – około 4 centymetry to optymalna wysokość przedzimowego koszenia. Jeśli zbyt krótko przytniemy trawę przed zimą, ryzykujemy jej przemarznięcie.

Jesienne prace w ogrodzie nieco różnią się od tych, wykonywanych latem, jednak mają ogromne znaczenie, gdyż dzięki ich prawidłowemu przeprowadzeniu, rośliny po zimie będą gotowe do ponownego rozkwitu. Dlatego też nie warto ich lekceważyć i przeprowadzać je we właściwy sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here