Fototapety w kuchni są chętnie i często wykorzystywane. Nic dziwnego – za ich pomocą możemy wprowadzić taki motyw, jaki tylko chcemy, wliczając w to smaczne dania czy motywujące cytaty, które tak dobrze pasują do charakteru kuchni. Jednak zanim zdecydujemy się na fototapety w kuchni, musimy dowiedzieć się, w jaki sposób je dobrać, tak by wytrzymały z nami lata. W pomieszczeniu, jakim jest kuchnia, fototapety są narażone na zwiększoną wilgoć, zabrudzenia oraz zmiany temperatury. Wiedza na temat tego jak dobierać fototapety w kuchni jest kluczowa.

Fototapety do kuchni – co mają sobą reprezentować?

Na początku zastanówmy się, co nasza fototapeta ma przedstawiać. Jak fototapety w kuchni sprawdzają się różne motywy. Najpopularniejszym jest oczywiście ten związany z jedzeniem. Smakowite dania główne, pyszne desery, świeże owoce i warzywa – te wszystkie motywy zawierają fototapety w kuchni. Z drugiej strony, fototapety w kuchni mogą być dopasowane do głównego stylu w kuchennej aranżacji. Gdy jest to przestrzeń w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, to warto wybrać fototapety w jasnych, stonowanych kolorach – biel, beż, écru, brązy lub barwy pastelowe. Decydując się na styl angielski, glamour lub shabby chic, możemy zdecydowanie bardziej zaszaleć z motywami lub kolorami. Niezwykle sielsko prezentuje się kuchnia w stylu prowansalskim, do którego również pasują fototapety utrzymane w jasnych, ciepłych kolorach.

Kolorystyka fototapety w kuchni

Kuchnia to miejsce spotkań, dyskusji, a także pracy – do wszystkich tych czynności potrzebujemy oczywiście energii. Stąd do kuchennych przestrzeni poleca się fototapety w żywych i ciekawych barwach. Najbardziej stymulujące działanie posiada czerwień, jednak może ona powodować nadmierne rozdrażnienie. Do fototapety w kuchni o wiele lepiej sprawdzą się odcienie żółtego czy żywej zieleni. Pamiętajmy, że za pomocą odpowiednich barw, jakie przyjmą fototapety, możemy regulować metraż wnętrza, przynajmniej w odbiorze optycznym domowników i gości. Do małych kuchni poleca się fototapety jasne, które optycznie powiększą wnętrze. Jeżeli chcemy zdecydować się na fototapety w kuchni z motywami, to niech przedstawiają one rozległe przestrzenie, rzeczy w powiększeniu lub krajobrazy. Fototapety w drobne wzory pomniejszają wnętrze. Ciemne fototapety w kuchni lepiej sprawdzą się w kuchniach średniej lub dużej wielkości. Podobne zasady powinniśmy obrać, jeżeli w ciągu dnia do naszej kuchni wpada za mało lub za dużo słońca. Fototapety w kuchni pozwalają nam dopasować jej wygląd do naszych oczekiwań.

Z czego wykonuje się fototapety do kuchni?

Szukając odpowiedniej fototapety w kuchni kierujmy się jej wytrzymałością na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jest to woda, para, zabrudzenia oraz możliwe działanie czynników chemicznych – fototapety kuchenne powinny być na nie odporne. Z tych względów fototapety w kuchni nie powinny być wykonywane z najmniej wytrzymałego materiału, jakim jest papier lub folia. Wybierzmy raczej fototapety winylowe lub laminowane, gdyż te nie poddają się działaniu wilgoci ani wysokiej temperaturze. Oprócz tego, można je swobodnie myć, stosując ku temu środki do czyszczenia. Dzięki swej wyższej odporności takie fototapety w kuchni prezentują się bardziej atrakcyjnie. Lepsze jakościowo fototapety w kuchni, które są wykonane z wytrzymałych tworzyw, posiadają wyższą cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here