Jakie oświetlenie do sypialni na poddaszu wybrać? Podpowiadamy!

Sypialnia na poddaszu to częste rozwiązanie w domach jednorodzinnych i dwupiętrowych mieszkaniach. Bez wątpienia trzeba przyznać, że takie pomieszczenie posiada swój urok. Jednak posiada ono na tyle nieregularne kształty, że z jednej strony jest to zaleta, a z drugiej wada. Szczególnie w kwestii oświetlenia do sypialni.

Problematyczne poddasze

Skosy w sypialni na poddaszu sprawiają, że niełatwo jest dobrać oświetlenie w postaci jednej głównej lampy. W wielu pomieszczeniach o płaskim suficie możemy pozwolić sobie na chociażby żyrandol, który w zupełności wystarczy. Na poddaszu natomiast musimy w odpowiedni sposób pokombinować i dobrać takie oświetlenie do sypialni, aby rozświetlony został każdy kąt. Jak to zrobić?

Przede wszystkim jako oświetlenie główne, jeśli tylko sufit na to pozwala, możemy wybrać plafony. Są one na tyle skromne, że nie przytłoczą niewielkich pomieszczeń na poddaszu oraz są w stanie dopasować się do nawet niewielkiego kawałka przestrzeni na suficie. Bardzo możliwe natomiast, że konieczne będzie, aby uzupełnić plafony innymi lampami do sypialni. Albo zdecydować się na nie, gdy na oświetlenie centralne wcale nie będzie miejsca. Wtedy możemy wykorzystać chociażby kinkiety. Na poddaszu przydatne okażą się szczególnie ruchome modele. Pozwolą one na skierowanie światła w wybrane miejsce.

Na stoliku

Gdy mowa o oświetleniu innym niż centralne sufitowe, to na myśl szybko przychodzą lampy stołowe. Są one idealnym rozwiązaniem dla sypialni na poddaszu. Wystarczy ustawić symetrycznie, po jednym stoliku nocnym po obu stronach łóżka. Na nich natomiast ustawiamy po jednej lampce nocnej. Jeśli zdecydujemy się na model z abażurami, to w łatwy sposób zapewnimy sobie przytulny i ciepły klimat pomieszczenia.

Pamiętajmy natomiast przy tym, że poddasze lubi się szczególnie z jasnymi barwami takimi jak biel, beż i jasne szarości. Optycznie powiększają one pomieszczenie, w przeciwieństwie do ciemnych barw, które by je przytłaczały. Dlatego warto zadbać o to, aby oświetlenie do sypialni, które posiada klosze i abażury, również było utrzymywane w jasnej kolorystyce.

Jeśli sufit nie pozwala nam na umieszczenie jakiejkolwiek lampy, która mogłaby pełnić funkcję oświetlenia centralnego, to dobrym pomysłem jest poustawianie nawet kilku lamp stołowych w różnych miejscach. Możemy umieścić je, chociażby na komodzie. Pomieszczenie oświetlone wieloma lampkami znajdującymi się w różnych miejscach nadaje mu niezwykle ciepłego i miłego klimatu.

Wykorzystaj podłogę!

Mimo że sufit jest zakrzywiony, to na szczęście podłoga musi być prosta! Stwarza to idealne warunki do umieszczenia na poddaszu lampy stojącej. Takie rozwiązanie świetnie współgra z takim oświetleniem do sypialni jak lampki stołowe, czy kinkiety. Jeśli chcemy, aby optycznie powiększało ono pomieszczenie, to oprócz jasnych barw abażurów, powinniśmy pamiętać o tym, aby światło było skierowane ku górze. Dodatkowym atutem lampy podłogowej w pomieszczeniu ze skosami jest to, że może ona je w ciekawy sposób oświetlić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here