płytki ścienne do kuchni

Aranżacja kuchni nie zawsze jest łatwym zadaniem. To jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, a jednocześnie bardzo wymagająca przestrzeń. Podczas jej urządzania trzeba wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i funkcjonalność. Jeśli chodzi o wykończenie ścian, duża popularnością cieszą się płytki ścienne do kuchni. Dlaczego są one dobrym wyborem? Na korzyść płytek na pewno przemawia fakt, że są dostępne w rozmaitych kolorach, wzorach, rozmiarach i kształtach. Za ich pomocą można stworzyć niemal dowolną aranżację! Ale jakie płytki ścienne do kuchni wybrać i na które parametry zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu?

Najważniejsze parametry płytek kuchennych

Wyboru płytek ściennych do kuchni nie można traktować lekko. Kafle muszą mieć odpowiednie parametry, które zapewnią długie i komfortowe użytkowanie w tym silnie eksploatowanym pomieszczeniu. Jedną z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest porowatość, czyli nasiąkliwość wodą. Ściana w kuchni jest mocno narażona na działanie wilgoci, dlatego kafelki powinny mieć jak najniższą nasiąkliwość. Szacuję się, że najlepiej sprawdzają się płytki kuchenne, których porowatość oznaczona jest jako E10. Drugim parametrem, który warto uwzględnić podczas zakupu płytek ściennych do kuchni, jest klasa jakości. Kafle pierwszej klasy nie mają żadnych widocznych defektów, skaz ani zarysowań. Natomiast do drugiej klasy jakości zaliczane są płytki, które posiadają delikatne mankamenty, na przykład nierównomierny kolor czy naruszoną strukturę. Ostatni czynniki mający znaczenie przy wyborze płytek to wytrzymałość na zginanie. Parametr ten wskazuje, przy jakim nacisku płytka ulega złamaniu. Na ścianę w kuchni polecane są płytki, których wytrzymałość wynosi około 15 MPa.

Stylowe aranżacje z płytek ściennych

W sklepach można znaleźć najróżniejsze modele kafelek na ścianę. Jakie wybrać, by stworzyć efektowną aranżację w kuchni? Opcji jest naprawdę wiele. Dla miłośników ekstrawaganckich, wielobarwnych wnętrz dobrą propozycją będą płytki ścienne do kuchni z wzorem marokańskiej mozaiki. Takimi kolorowymi kafelkami można na przykład wyłożyć przestrzeń między blatem roboczym a szafkami wiszącymi. W ostatnim czasie niezwykle popularne są także płytki imitujące naturalny kamień, marmur bądź cegłę. Takie kafelki prezentują się niezwykle nowocześnie i luksusowo. Z kolei wielbiciele minimalistycznego stylu mogą wybrać płytki heksagonalne o charakterystycznym kształcie plastra miodu. Są proste, a jednocześnie niebanalne, toteż pozwalają stworzyć niezwykle dekoracyjny efekt na ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here