Nawiewniki okienne

Nawiewniki okienne to nieodłączny element sprawnej wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej czy hybrydowej – ich montaż zapewnia dopływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna. Jest to szczególnie ważne w sezonie grzewczym, kiedy to wietrzenie przez otwieranie okien powoduje spore straty ciepła. Wiele osób jednak obawia się, że takie urządzenia nie będą dobrze wyglądać na nowych oknach lub zaburzą spójność nowoczesnego wystroju wnętrz. Zupełnie niepotrzebnie – nowoczesne nawiewniki nie tylko wpuszczają odpowiednią ilość powietrza zewnętrznego, ale też idealnie wpasowują się w minimalistyczne wnętrza, a ich montaż jest prostszy, niż kiedykolwiek. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kilku ich modelom.

Czym są nawiewniki okienne?

Zanim przejdziemy do omówienia designu nawiewników, warto przypomnieć, czym w ogóle są. Otóż okienne nawiewniki powietrza to niewielkie urządzenia mechaniczne przeznaczone do montażu w górnej części okna (we frezowanym otworze w ramie lub między górną ramą a nadprożem), które zapewniają przepływ powietrza zewnętrznego do budynku, a tym samym umożliwiają sprawną wymianę powietrza w budynkach z wentylacją grawitacyjną, mechaniczną wywiewną lub hybrydową (połączenie grawitacyjnej z mechaniczną wywiewną). Nie należy ich natomiast zakładać w budynkach korzystających z wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub z systemem odzysku ciepła (rekuperacyjnej). Praca nawiewników może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Mogą być montowane w drzwiach balkonowych i oknach drewnianych, z PVC oraz aluminiowych (choć te ostatnie muszą być do tego fabrycznie przygotowane).

Cechuje je również bardzo prosta budowa – zasadniczo składają się z dwóch elementów: znajdującego się wewnątrz pomieszczenia regulatora i zewnętrznej czerpni. Jako że są urządzeniami mechanicznymi, nie potrzebują do działania zasilania.

Nawiewniki a wystrój wnętrz

Wygląd nawiewników okiennych kojarzy się wielu osobom, zwłaszcza tym nieco starszym, z dość sporym podłużnym kawałkiem białego plastiku odstającym od górnej części okna, który „gryzie się” z wystrojem wnętrz i przez to powinien być w miarę możliwości zamaskowany. Na szczęście to już pieśń przeszłości – obecnie dostępne na rynku nawiewniki są nie tylko znacznie mniejsze, ale też lepiej wpasowują się w wystrój wnętrz, zwłaszcza tych stawiających na minimalistyczny, nowoczesny design. Niektóre modele są nawet tak dyskretne, że pozostają właściwie niewidoczne – większość ich konstrukcji znajduje się w warstwach tynku i ocieplenia przegrody. Dzięki temu zapewniają dopływ powietrza bez zaburzania Twojej wizji przestrzeni i mogą być bez przeszkód stosowane w połączeniu z roletami zewnętrznymi. Nie jesteśmy również skazani na wspomniany biały kolor – współczesne nawiewniki powietrza mogą mieć dowolny kolor z palety RAL, co daje nam właściwie nieograniczone możliwości personalizacji takiego urządzenia. Nie ma zatem obaw, że montaż nawiewnika oszpeci nasze piękne, nowe okno lub drzwi balkonowe. Możemy nawet wyposażyć się w modele stworzone specjalnie z myślą o nowoczesnych oknach podnoszono-przesuwnych typu HS, przez co zapewnienie wymiany powietrza w domu nie będzie przeszkadzać w ich otwieraniu.

okno

Przegląd nawiewników firmy Brevis

Sztandarowe przykłady nowoczesnych, komponujących się idealnie z wystrojem wnętrz nawiewników okiennych można znaleźć w ofercie polskiej firmy Brevis. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku popularnym modelom.

Insolio NDF

Nawiewnik o prostej linii i łagodnych łukach, wpisujący się idealnie w nowoczesną, minimalistyczną architekturę. Dzięki umieszczeniu większości konstrukcji w warstwach tynku i ocieplenia przegrody, urządzenie pozostaje dyskretne. Połączenie wysokiej jakości aluminiowego korpusu z wysokogatunkowym kopolimerem tworzy bazę pod właściwie nieograniczoną personalizację kolorystyczną w ramach palety RAL, a rozsuwany kanał przelotowy o szerokości od 70 do 83 mm umożliwia idealne dopasowanie do ramy okna. Montaż tego modelu nie wymaga ingerencji w konstrukcję okna (frezowania otworu przelotowego), dzięki czemu samo okno pozostaje szczelne, zachowując swoje parametry cieplne i akustyczne.

Insolio NDF to jednak nie tylko sam wygląd, ale przede wszystkim niezwykła funkcjonalność – dzięki wymiennemu filtrowi antysmogowemu i anty-alergicznego nie tylko zapewnia napływ powietrza zewnętrznego, ale też oczyszcza je (wyłapując do 99% cząstek pyłu zawieszonego PM10 i do 80% cząstek pyłu PM2.5 oraz większość alergenów). Ponadto wyposażony jest także w kasetę akustyczną pozwalającą tłumić do 42 dB w stanie otwartym. Jego praca jest sterowana automatycznie, na podstawie różnicy ciśnień powietrza między wnętrzem pomieszczeń a zewnętrzem budynku.

Ventair TRDn Akustik

Niewielkie nawiewniki ciśnieniowe pozwalające zachować zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń przy ograniczeniu strat energii cieplnej. Są przy tym również wyposażone w możliwość ręcznego ustawienia stopnia otwarcia i zablokowania go w tej pozycji.

Ten smukły i niepozorny nawiewnik zapewnia także tłumienie dźwięków do 40 dB w stanie zamkniętym (dzięki wbudowanemu w czerpnię tłumikowi), a atrakcyjna cena sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych w całej Europie modeli sterowanych ciśnieniowo.

Urbino TRDn

Aluminiowa forma Urbino TRDn nie tylko harmonijnie współgra z nowoczesnymi wystrojami wnętrz, ale też oferuje niezwykle skuteczną filtrację 100% przepływającego przezeń powietrza, zatrzymując do 99% cząstek pyłu zawieszonego PM10 i do 80% cząstek PM2.5, a także inne szkodliwe pyły, alergeny i roztocza. Ponadto zastosowano tutaj także wyjątkowo sprawny tłumik akustyczny, tłumiący nawet do 48 dB w stanie zamkniętym. Wymiana filtra jest niezwykle prosta i intuicyjna. Tłumik akustyczny jest wbudowany w czerpnię i nie wymaga wymian. Sterowanie wielkością przepływu powietrza odbywa się tutaj w oparciu o różnice ciśnień.

To jednak nie koniec – unikalne rozwiązania konstrukcyjne czerpni Urbino pozwala łączyć ją z dowolnym regulatorem, niezależnie od jego producenta. Dzięki temu możemy zapewnić sobie czystsze powietrze bez konieczności wymiany całego stosowanego dotąd nawiewnika.

Ventair Higroster Akustik

Nawiewniki higrosterowane, wykorzystujące zdejmowane higrometry (co zabezpiecza je przed uszkodzeniami przy montażu nawiewnika lub czyszczeniu okien) do pomiaru względnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu i na tej podstawie dostosowujące intensywność pracy.

Aluminiowy korpus (stanowiący wyjątkowe rozwiązanie w przypadku nawiewników higrosterowanych) zapewnia dodatkową stabilizację strumienia dostarczanego powietrza i umożliwia zdejmowanie mechanizmu sterującego. Dodatkowo w czerpni zastosowano tłumik akustyczny, skutecznie zmniejszający natężenie hałasu z zewnątrz

Insolio HS

Ciśnieniowy model stworzony specjalnie z myślą o oknach podnoszono-przesuwnych typu HS oraz oknach z roletą zewnętrzną. Można łączyć go z dowolnymi kasetami funkcyjnymi z linii Insolio. Kanał przelotowy tego nawiewnika może być dowolnie regulowany praktycznie bez ograniczeń z możliwością wykonania indywidualnego kanału o dowolnej szerokości.

Przy roletach zewnętrznych stosuje się pionowy montaż nawiewników w górnej części ramy okna (bez frezowania) – pozwala to na objęcie kanałem zarówno ramy okna, jak i prowadnicy rolety. Czerpnia znajduje się wtedy w bocznej szpalecie, co pozwala uniknąć przenikania chłodnego powietrza do skrzyni rolety i wynikającej z tego zmiany jej właściwości termicznych. Nawet całkowite zamknięcie rolety nie wpływa na ilość nawiewanego powietrza. Insolio HS może być dodatkowo wyposażony w filtr antysmogowy i alergiczny oraz/lub tłumik akustyczny, zależnie od wybranej kasety funkcyjnej.

Sam nawiewnik stanowi dyskretną, aluminiową konstrukcję, której barwa może być dowolnie wybrana z palety RAL.

Nawiewniki okienne – to więcej, niż myślisz

Czasy, kiedy montaż nawiewników szpecił okna i zaburzał wystrój wnętrz, już dawno minęły. Wykorzystanie nowych modeli, które nie tylko wpisują się idealnie w nowoczesną, minimalistyczną aranżację wnętrz, ale też oferują szereg dodatkowych funkcji, spełni nawet najbardziej wygórowane wymagania. Nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają nawet dokonać montażu w oknie bez ingerencji w jego konstrukcję i zaburzania szczelności termicznej budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here