biuro

Kolory mają niemały wpływ na jakość pracy, dlatego podczas aranżacji biura warto starannie przemyśleć ich dobór. Potrafią motywować, sprzyjać koncentracji oraz uspokajać, lub też rozpraszać i wzbudzać negatywne emocje. To, jakimi kolorami otaczamy się w domu, a tym bardziej w miejscu pracy nie jest obojętne. Co warto wiedzieć o właściwościach konkretnych barw i na jakie odcienie postawić, urządzając miejsce pracy?

Generalne zasady dotyczące kolorystki

Najlepsi projektanci wnętrz zawsze stawiają na jasne, ciepłe i niezbyt nasycone kolory, które sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się przytulnie. Odcienie takie jak ciepła biel, szarość, żółty czy kremowy poprawiają nastrój i dodają energii. Warto wybierać je zwłaszcza, jeżeli we wnętrzu brakuje naturalnego światła. W biurach polecane są odcienie delikatne oraz pastelowe. Natomiast barwy chłodne – gdy są stosowane w nadmiarze – sprawiają, że wnętrze odbierane jest jako surowe oraz nieprzytulne. Unikać należy też dominacji ciemnych barw – ciemna podłoga, meble lub ściany stworzą przytłaczający efekt. Specjaliści od aranżacji biur odradzają też stosowanie żywych barw w dużych ilościach – szczególnie niebezpieczne jest połączenie kolorów dopełniających się – na przykład niebieskiego, żółci, zieleni i czerwieni. Takie wnętrze będzie rozpraszać, podwyższać poziom stresu oraz utrudniać utrzymanie koncentracji. Z idealnych połączeń kolorów słyną meble Mebelux, dzięki czemu tworzą przyjazne i ciepłe otoczenie, które jest zarazem funkcjonalne i nowoczesne.

Co warto wiedzieć o kolorach w biurze?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, najlepszą barwą do biura jest niebieski, biały lub szary. Są to barwy, które uspokajają oraz sprzyjają skupieniu i pracy umysłowej. Szczególnie odcień niebieski jest bardzo dobrze kojarzony – z zaufaniem i profesjonalizmem. Nic dziwnego, że często pojawia się w bankach, firmach ubezpieczeniowych lub urzędach. Podobny wpływ ma zieleń – warto stawiać na zielone dodatki w postaci żywych roślin. Ściany, na których znajdują się pojedyncze kwiaty lub całe kwietniki nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale też pozytywnie wpływają na nastrój. Natomiast odcieniem, którego warto unikać, jest czerwień – to najintensywniej oddziałująca na organizm barwa, która kojarzy się z zagrożeniem oraz przyśpiesza puls i podnosi ciśnienie. Kolory takie jak pomarańczowy oraz żółty z powodzeniem można stosować w biurze, jednak należy zachowywać równowagę. Sprawdzą się one w postaci akcentów, w celu przełamania monotonnej aranżacji. Mogą one zrównoważyć chłodne kolory i ocieplić barwy, jednak w nadmiarze będą utrudniały koncentrację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here