Chociaż telefony komórkowe i smartfony zaskakują nowymi funkcjami, to nadal dla ogromnej rzeszy użytkowników, nie tylko tradycjonalistów, zegarek na pasku lub bransoletce jest nieodzownym elementem stylizacji. Więcej – zegarki mogą być, i są, synonimem dobrego smaku, wyczucia i dają możliwość świadomego kreowania wizerunku. Co ważne, nie tylko modele ze szwajcarskich manufaktur podkreślają status i osobowość właściciela. Również te popularnych marek z Japonii czy Stanów Zjednoczonych są czymś więcej niż czasomierzem.

Zegarek kwarcowy

Zerkając na oferty dobrych sklepów z zegarkami, widać, że ogrom oferty stanowią modele o napędzie kwarcowym. Mechanizm urządzenia dzięki wykorzystani kryształu kwarcu i zasilaniu wydajną baterią guzikowa jest niezwykle precyzyjny, jednocześnie dzięki niewielkim kosztom produkcji i wielkoseryjności gotowy zegarek kwarcowy dostępny jest w korzystnej cenie, która dotyczy także modeli sportowych oraz stylizowanych na zegarki mechaniczne. Bateria starczająca na kilka lat, w niektórym modelach nawet na więcej niż pięć, to kolejny atut. Wybór między klasyczną tarczą a blatem LCD jest kwestią gustu i potrzeb.

Zegarek automatyczny

O ile klasycznie zegarki mechaniczne wymagają regularnego nakręcania, na ogół co kilka dni, to nowoczesne zegarki automatyczne, choć korzystają z tradycyjnych mechanizmów i są pozbawione baterii, nie wymagają nakręcania. Działanie mechanizmu polega na wykorzystaniu energii, która powstaje podczas ruchów ręki. Mechanizm zegarka automatycznego wyposażono w specjalny element odpowiadający za nakręcanie mechanizmu poprzez drgania sprężyny. Jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność noszenia zegarka na stałe. Choć jest i rozwiązanie, czyli rotomat. Pod tą nazwą kryje się zasilane energią elektryczną urządzenie, utrzymujące mechanizm w ciągłej pracy. Na rynku można znaleźć rotomaty na jeden, kilka lub nawet kilkanaście zegarków. Te ostatnie chętnie kupują kolekcjonerzy.

Wybór między mechanizmem kwarcowym, mechanicznym a automatycznym w dużej mierze związany jest z ceną. Droższe i bardziej prestiżowe modele to klasyka także w nowoczesnym wydaniu, jak zegarki automatyczne. Mechanizmy kwarcowe zaś doskonale sprawdzają się na co dzień, w tym także podczas eskapad z dala od miejskich szlaków i podczas aktywności fizycznej.

Szukasz zegarka automatycznego? Znajdziesz go w sklepie Otozegarki.pl – https://www.otozegarki.pl/zegarki-rodzaj/automatyczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here