Posiadacze ogrodów doskonale wiedzą, że wiosna to najbardziej pracowity okres, jeśli chodzi o prace porządkowe. Efekty przeprowadzonych w tym czasie prac będzie można podziwiać w wakacje. Należy posprzątać i uporządkować teren dookoła domu i przyciąć drzewa oraz krzewy. Tak więc o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Czyszczenie rynien

Niezwykle ważną czynnością, zwłaszcza jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, jest oczyszczenie rynien. Zalegające w nich liście drzew, igliwie, błoto i gałązki, które trzeba możliwie szybko usunąć. Gdy będziemy z tym zwlekać mogą one zgnić, przez co staną się ciężką do usunięcia breją blokującą przepływ deszczówki. Do tego typu pracy idealnie nada się drabina 2 elementowa, która zapewni nam odpowiedni komfort pracy i bezpieczeństwo na wysokości. Warto pamiętać, że woda wylewająca się górą z rynien może uszkodzić elewację domu, co wygenerowałoby spore koszty związane z naprawą.

Przycięcie krzewów i drzew

Kolejnym krokiem jest usunięciem osłon chroniących nasze rośliny przed mrozem. Gdy mamy już to za sobą powinniśmy zabrać się za podcięcie gałązek. Praca ta wymaga nie lada precyzji, dlatego należy upewnić się, że nasza drabina stabilnie stoi na podłożu. Przycinanie wzmacnia krzewy i drzewa, zabezpiecza przed roznoszeniem się chorób oraz umożliwia usunięcie złamanych czy zwiędniętych gałązek. Przyczyni się to do lepszego rozwoju młodych pędów.

Renowacja drewna

Wiosenne dni sprzyjają również takim pracom jak odświeżanie lub budowa drewnianych altan, płotów czy tarasów oraz konserwacja mebli ogrodowych. Jeśli posiadamy drewniany domek to doskonale wiemy, że raz na kilka lat trzeba go odmalować, aby zabezpieczyć drewno między innymi przed wilgocią czy kornikami. Odpowiednia i systematyczna renowacja drewnianych elementów naszego ogrodu sprawi, że będą one miały o wiele dłuższą żywotność.

Czyszczenie podłoża

Wiosną powinniśmy zabrać się również za czyszczenie ścieżek, tarasu i podjazdu. Czasem możemy mieć do czynienia z zielonkawym nalotem. Idealnie się do tego nada myjka ciśnieniowa, która bardzo szybko i skutecznie usunie wszystkie zabrudzenia. Należy również uprzątnąć nasz trawnik – zagrabić wszystkie liście, gałązki i inne pozostałości po zimie.

Wysiew nasion i sadzenie drzew i krzewów

Jest to chyba najprzyjemniejsza czynność wiosennych prac. Powinniśmy zabrać się za nią w kwietniu, jednak warto upewnić się czytając opakowanie od nasion. Drzewa i krzewy należy zasadzić do drugiej połowy kwietnia, nie później. Jeśli chodzi o drzewa owocowe to sadzimy śliwy, wiśnie i morele.

Wiosna jest dla ogrodnika niezwykle pracowitym okresem, jednak koniecznym. Polecamy, aby zabrać się do niego z myślą, że nasz wysiłek zaprocentuje i w lato będziemy podziwiać owoce naszej ciężkiej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here