Dziś nowoczesność przejawia się w coraz większej liczbie aspektów. Nowoczesny dom czy biuro to już nie tylko kwestia zastosowania takiego czy innego materiału bądź ciekawego projektu architektonicznego. Nowoczesność pojmujemy dużo szerzej – definiuje nam kompleksowo sposób myślenia.

Co składa się na nowoczesne podejście? Kilometry kabli w inteligentnych domach, czy wręcz systemy bezprzewodowych przekaźników, zdalne sterowanie obiektem, roletami, temperaturą itp. – stanowią mniej czy bardziej standard. Technologie wykorzystywane do budowy nowoczesnych, inteligentnych domów, są nie tylko inteligentne, ale też bardzo efektywne, z naciskiem na aspekt ekologiczny. Projekty i konstrukcje pasywne, które znacząco ograniczają koszty użytkowania, ale także zużycie energii, „zielone” źródła prądu, systemy ogrzewania geotermalnego i przydomowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków – to wszystko elementy szeroko pojętej ekologii. Znajdziemy je także w elementach wnętrz i designu – miejsca służące wyciszeniu, przestrzenie przemyślane pod kątem zarówno funkcjonalności jak i nastroju, który ma nam w nich towarzyszyć. Żyć w zgodzie z naturą, to także żyć w zgodzie ze sobą, dbać o swoją dietę i tryb życia na równi z dbałością o swoje otoczenie i zdrowie. Ta filozofia coraz bardziej wpisuje się na stałe w pojęcie współczesnej nowoczesności.

Nasze bezpośrednie otoczenie, codzienna przestrzeń – to miejsca, którym poświęcamy coraz większą uwagę. Nikt nie pokryje już domu szkodliwym azbestem, w zasadzie każdy zwróci uwagę na jakość wody w kranie i podejmie ewentualne kroki celem jej poprawy, zwracamy uwagę na skład środków czystości, z którymi mamy na co dzień styczność. W designie stawiamy na coraz większą przyjazność – barwa światła w korzystniejszym dla oczu odcieniu, materiały wykończeniowe idące w stronę przyjaznego i ciepłego drewna w miejsce industrialnego betonu czy innych sztucznych materiałów.

Nawet dobór farby ma już wymiar nie tylko estetyczny – możemy wybrać produkt o właściwościach nie tylko antyelektrostatycznych czy łatwo zmywalnych. Nowoczesne, ekologiczne myślenie podpowiada nam już, że telefon przy łóżku czy włączony na noc telewizor nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie następnego dnia. Innowacyjna farba NoEM Electro Protector, która ekranuje pomieszczenia przed szkodliwymi falami elektrycznymi przestaje być wymysłem fantastów, a staje się produktem powszechnie dostępnym na półkach sklepowych.

Połączenie nowoczesności i zdrowego stylu życia coraz bardziej się zazębia i wpływa na coraz więcej aspektów naszego życia, pokazuje nowe szanse i zagrożenia, przed którymi stajemy. Ich świadomość to jednak tylko jedna strona medalu – czy zrobimy krok dalej i zaczniemy modyfikować nasze otoczenie i styl życia, to już zupełnie inna sprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here