Od czego zależy koszt ocieplenia domu?

Koszt ocieplenia budynku z pustaków mineralnych o powierzchni użytkowej 130 mkw styropianem o grubości 15 cm to około 22 tys. zł. Czy to duża kwota? Nie, jeśli tylko takie ocieplenie spełnia oczekiwania inwestora. 

Konstrukcja domu, jego powierzchnia, a nawet lokalizacja, materiały, fachowość ekipy – to wszystko ma znaczenie, jeśli idzie o cenę ocieplania budynku mieszkalnego. Co więcej, wybór materiału, który nie bardzo pasuje do określonej konstrukcji może znacznie podwyższyć ostateczny koszt. Przykładowo ocieplenie poddasza o bardzo nietypowym układzie wełną mineralną może kosztować kilkakrotnie więcej niż ocieplanie pianką

Na czym polega dobre ocieplenie?

Zgodnie z zasadami fizyki, najwięcej ciepła ucieka przez dach, tam więc powinno się zastosować najlepszą i najdokładniejszą izolację. Ta przyda się nie tylko zimą, ale również latem, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z poddaszem nieużytkowym. Dobre ocieplenie to nie tylko wybór odpowiedniego materiału, ale też wykonanie. A w jego ramach przygotowanie powierzchni do ocieplenia, zachowywanie przerw technologicznych w przypadku przyklejania płyt, zastosowanie odpowiedniej grubości warstwy ocieplenia, a przede wszystkim odpowiednia kolejność wykonywania prac.

Porównanie kosztów 

Najbardziej specjalistyczne firmy, zajmujące się ocieplaniem domów oferują dobry sposób na porównanie kosztów zastosowania poszczególnych materiałów, to darmowy pomiar i wycena. Taka usługa charakteryzuje profesjonalistów, którzy w ten szybki sposób mogą przedstawić klientowi ofertę. Dzięki temu po zaproszeniu trzech specjalistów (od wełny mineralnej, styropianu i pianki) inwestor ma jak na dłoni szacowane koszty ocieplenia. 

Cena ocieplania styropianem 

Styropian w porównaniu do wełny mineralnej i pianki jest najłatwiejszy do zastosowania. Mimo iż do kosztu zakupu metra kwadratowego materiału trzeba doliczyć jeszcze siatkę i klej to nadal pozostanie tańsza opcja niż rozwiązanie alternatywne. Zależnie od tego, gdzie zastosowane będzie ocieplenie styropianowe, trzeba będzie dobrać inny rodzaj materiału. Generalnie za metr kwadratowy ocieplenia z robocizną trzeba będzie zapłacić minimum 130-140 zł.

Cena wełny mineralnej 

Cena ocieplenia budynku wełną mineralną uwarunkowana jest wyborem metody (na mokro lub sucho) oraz wyborem konkretnego materiału. Tu skomplikowanie konstrukcji ma znaczenie wtórne, bo koszt robocizny uzależniony będzie głównie od lokalizacji budynku. Ceny pomiędzy poszczególnymi województwami mogą znacznie się różnić. Za dobrą wełnę mineralną z robocizną zapłacimy nie mniej niż 160 zł za metr kwadratowy. 

Cena pianki 

W przypadku 15 do 20 cm pianki poliuretanowej na powierzchni poddasza około 100 mkw koszt za metr wynosi od 45 do 80 zł. Co prawda to dość duży przedział, ale warto zaznaczyć, że wszelkie szczegółowe informacje na temat ceny mogą być podane wyłącznie po oględzinach. Czyli po sprawdzeniu poziomu skomplikowania prac związanych z konstrukcją budynku, ilości okien i drzwi oraz miejsc, gdzie więcej czasu trzeba będzie poświęcić na precyzyjną pracę aplikatorem. Oczywiście wybór ekipy wykonawców też ma znaczenie. To, czy zlecimy ocieplenie budynku doświadczonej w branży firmie jak CELS czy nowicjuszom, ma spory wpływ na koszty. Jednak przy uwzględnieniu żywotności ocieplenia wykonanego w profesjonalny sposób z pewnością przystaniemy na wyższy koszt wykonania prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here