Stół roboczy do warsztatu warto zrobić samemu!

Jeśli marzysz o tym, by majsterkować lub naprawiać często drobne urządzenia domowe, na pewno przyda ci się stół roboczy, który zajmie zaszczytne miejsce w twoim garażu lub warsztacie. Prawda jest taka, że jeśli nie potrafisz zrobić go samodzielnie, nie powinieneś posiadać go wcale. 

Oczywiście są sytuacje, kiedy najlepiej stół zamówić, bo twój warsztat wymaga albo zastosowania nowoczesnych technologii albo wyjątkowych materiałów. Wówczas najlepiej wybrać taki stół, do którego w miarę potrzeb będzie można dołączać kolejne elementy. W przypadku zakupu stołu gotowego warto zwrócić szczególną uwagę na wykonanie blatu oraz maksymalne obciążenie stołu oraz liczbę elementów dodatkowych jak szuflady i półki, które jednak znacznie podnoszą koszt sprzętu. Na pewno nie ma sensu decydować się na dostępne w hipermarketach stoły z płyt o grubości kilkunastu milimetrów. Taki mebel szybko się zniszczy, a dodatkowo może narazić głównego użytkownika na kontuzję. Jeśli wolisz sam zdecydować, jak twój stół będzie wyglądał lub masz do zagospodarowania przestrzeń do której nie pasują gotowe rozwiązania, zdecyduj się na samodzielne wykonanie stołu warsztatowego.  

Blat – kluczowy element roboczy 

W zależności planowanego typu prac, na początku najistotniejszy jest wybór materiału na blat. Jeśli prace warsztatowe wiążą się ze stałą obecnością mazi oleistych czy substancjami żrącymi, najlepiej sprawdzi się blacha kwasoodporna. W przypadku majsterkowania w drewnie czy napraw urządzeń elektrycznych, dobrze jest wybrać płytę pilśniową lub drewno bukowe. Oczywiście to drugie rozwiązanie będzie znacznie lepsze, bo zapewni większą trwałość stołu roboczego. Co prawda cena blatu wykonanego z drewna bukowego nie będzie niska, jeśli jednak blat będzie odpowiednio zabezpieczony, posłuży latami. Już na etapie wyboru blatu warto zdecydować czy ma on mieć wystający brzeg lub jego fragment do montażu np. imadła. Jeśli wybór padł na płytę OSB, warto wzmocnić ją konstrukcją stalową od spodu oraz obowiązkowo ściąć narożniki, by uzyskać odpowiednie miejsca na śruby.

Z czego nogi stołu warsztatowego?

Nogi stołu warsztatowego można wykonać z kątowników stalowych, elementów drewnianych lub gotowych profili kwadratowych – wszystko zależy od potrzeb. Ważne, aby blat, który zostanie do nich zamontowany, trzymał się stabilnie. Oczywiście wysokość, na jakiej umieszczony jest blat w przypadku stołu konstruowanego samodzielnie powinna być jak najlepiej dostosowana do wzrostu głównego użytkownika stołu. W domowych warsztatach może się przydać możliwość przesuwania stołu roboczego, co zapewnią kółka montowane na dole nóg. Ważne, by były one trwałe i miały możliwość blokady, co zapewni stabilność stołu w trakcie pracy. Oczywiście, koła montowane muszą być w stelażu stołu, a nie w samym blacie. 

Oświetlenie miejsca pracy 

Do oświetlenia stołu roboczego nie wystarczy światło sufitowe. Do bardziej precyzyjnych prac przyda się lampa podwieszana, stojąca lub strefowa, a w skrajnych przypadkach reflektor lub lampka alkaliczna na pasku na czoło. Można też pokusić się o wykonanie czegoś na kształt dachu nad stołem, do którego w prosty sposób można zamontować listwy LEDowe. By całość spełniała swoje funkcje, warto oprzeć ją o elementy konstrukcyjne zakupione w sprawdzonym sklepie takim jak twojenarzedzia24.pl. To gwarancja jakości i trwałości elementów konstrukcyjnych twojego stołu warsztatowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here