Twarda woda to bardzo powszechny problem niemal w każdym zakątku naszego kraju. Wysoka zawartość magnezu oraz wapnia w wodzie może mieć bardzo negatywne skutki – nie tylko zmniejsza wydajność urządzeń grzewczych, wysusza skórę, ale też skraca ogólną żywotność sprzętu domowego. Jak więc dbać o wyposażenie kuchenne, aby mimo twardej wody służyło nam bezawaryjnie przez długi czas?
Jak dbać o sprzęty kuchenne?
Twarda woda ma negatywny wpływ na wiele urządzeń w domu. Na jej działanie najbardziej narażone są sprzęty wyposażone w elementy grzejne takie jak czajnik, zmywarka, automatyczne ekspresy do kawy, pralka czy żelazko. Kamień osadza się na grzałkach, w rurach oraz innych elementach stopniowo pogarszając ich działanie, a następnie prowadząc do uszkodzenia. W efekcie niezbędna jest ich naprawa, która może nawet przewyższać koszt zakupu nowego urządzenia. Regularna walka z kamieniem jest więc sposobem na przedłużenie żywotności sprzętu domowego, a tym samym znaczne oszczędności.
Istnieje kilka skutecznych metod, aby zmniejszyć ryzyko awarii sprzętów kuchennych. Jednym z nich jest zamontowanie centralnego zmiękczacza wody. System ten rozwiązuje problem kamienia nie tylko w pralce czy zmywarce, ale też w całym domu. Oznacza to skuteczniejsze pranie i zmywanie oraz pozytywny wpływ na stan włosów i paznokci. Wiąże się jednak z poniesieniem niemałych kosztów oraz przerobieniem instalacji wodnej. Innym sposobem są wkłady zmiękczające do filtrów wodnych – na rynku znajdziemy specjalne filtry dedykowane do zmywarek i pralek. Wymagają one jednak częstej wymiany i są drogie w eksploatacji. Jeszcze innym sposobem, najbardziej dostępnym i ekonomicznym jest używanie odkamieniacza.
Odkamieniacz – jak działa?
Odkamieniacz do kuchni to niedrogi preparat, który wpływa na strukturę kamienia, skutecznie go usuwając. Dostępne jest w formie płynów, koncentratów oraz proszków. Najczęściej na jego bazie wykonuje się odpowiedni roztwór, mieszając zakupiony środek wraz z wodą w odpowiednich proporcjach. W jakich sytuacjach odkamieniacz okaże się praktyczny? Można wykorzystać go do usunięcia kamienia w czajniku. Procedura jest bardzo łatwa – wystarczy wsypać do urządzenia zalecaną na opakowaniu dawkę odkamieniacza, zalać go wodą i zagotować. Podobnie wygląda sytuacja z żelazkiem – do zbiornika na wodę wlewa się przygotowany roztwór, a następnie korzysta z funkcji odparowania. Odkamieniacz sprawdzi się także w zmywarce, pralce, automatycznych ekspresach do kawy, termosach, bojlerach czy mopach parowych.