Oleander

Kwiaty doniczkowe bez wątpienia stanowią niesamowitą ozdobę parapetów, balkonów oraz tarasów. Jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych, coraz chętniej wybieraną do wypełnienia pustych przestrzeni w pomieszczeniach jest oleander pospolity. To krzew doniczkowy, którego główną częścią ozdobną są różowe kwiatostany, cieszące oko od maja, aż do późnej jesieni. Co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji oleandra?

Oleander pospolity – charakterystyka

Oleander jest krzewem ozdobnym, który w naturalnym środowisku porasta tereny basenu Śródziemnomorskiego. Jego popularność wiąże się z długim okresem kwitnienia, a także obecnością pięknych, bujnych kwiatostanów, które oddają przyjemny zapach. Oleander jest rośliną ciepłolubną, dlatego jego uprawa w chłodnym klimacie jest możliwa jedynie w donicach i pojemnikach, ze względu na dużą wrażliwość krzewu na mróz. Ale o tym i nie tylko można dowiedzieć się również w innych publikacjach, np.: https://www.ogarnijogrod.pl/oleander-uprawa-pielegnacja-nawozenie/

Kwiaty oleandra charakteryzują się pięciopłatkową budową oraz intensywnie różową barwą. Wyróżnia je intensywny zapach, który bardzo szybko wypełnia przestrzeń tarasu czy werandy. W naturalnych warunkach krzew jest w stanie wzrastać do wysokości 5 metrów, niemniej jednak uprawa donicowa ogranicza jego wysokość do 1,5 metra. Warto wiedzieć, że każda część oleandra zawiera oleandrynę, która jest silnie trującą substancją, aczkolwiek sama obecność rośliny na tarasie, balkonie czy parapecie jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia.

Wymagania oleandra – najlepsze stanowisko i ziemia dla rośliny 

Wymagania oleandra

Oleander nie jest wymagającą rośliną, dlatego jego uprawa nie jest trudna. Najważniejszą potrzebą krzewu jest dobór słonecznego, ciepłego stanowiska, które będzie wolne od wiatru i nagłych zmian temperatur. W trakcie lata i wysokich temperatur warto wystawiać roślinę na zewnątrz, na stanowisko mocno nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru. W trakcie zimy oleander przechodzi do stanu wegetacji, dlatego optymalna temperatura dla jego przetrwania będzie oscylować wokół 5 stopni Celsjusza.

Dobór prawidłowego podłoża dla oleandra jest bardzo ważny. Żyzna gleba, z dodatkiem ziemi gliniastej lub torfu będzie pomagać roślinie prawidłowo wzrastać i rozbudowywać system korzeni w fizjologiczny sposób. Kwiat doskonale radzi sobie w podłożu lekko zasadowym lub obojętnym, dlatego pH ziemi dla oleandra nie powinno być niższe niż 6,7, ani wyższe niż 7,2.

Oleander pospolity – jak pielęgnować roślinę?

Oleander w naturalnych warunkach porasta brzegi niewielkich stawów, strumyków lub innych ujęć wody, dlatego podlewanie jest znaczące dla zachowania prawidłowego wzrostu rośliny. Krzew nie toleruje zimnej wody, a jej wykorzystanie skutkuje niemal natychmiastowym zrzuceniem pięknych kwiatostanów oraz pąków. Woda do podlewania oleandra powinna być miękka, odstana kilka dni. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie deszczówki o pokojowej temperaturze, ze względu na dużą odporność rośliny na zanieczyszczenia środowiskowe. Oleander podlewany powinien być jedynie do donicy, a w okresie przedzimowym podawanie wody warto ograniczyć do jednego razu w tygodniu, co ułatwi roślinie przejście w stan wegetacji.

Młode oleandry wymagają przesadzania do większych donic co dwa lata, ze względu na szybki wzrost oraz rozwój systemów korzeniowych. Dodatkowo, bardzo ważną czynnością pielęgnacyjną dla rośliny jest przycinanie. Podstawowe cięcie oleandrów należy wykonać tuż po przekwitnięciu, co oznacza, że należy usunąć wszystkie obumarłe kwiatostany, a same pędy krzewu warto skrócić o 1,3 długości. Takie działanie pozwoli na pobudzenie rozkrzewiania się oleandra, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na kwitnienie rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here