Organizacja przeprowadzki

Przeprowadzka nie musi kojarzyć się z bałaganem, nerwami i rwaniem włosów. Podobnie jak każde inne większe przedsięwzięcie, wymaga działania z głową. Nie pakuj wszystkiego naraz w jednym dniu, a przygotowania zacznij już o wiele wcześniej. Wyznacz termin tego wielkiego dnia i działaj według planu.

Sprawna przeprowadzka: podstawa to planowanie!

Chaos, nerwy, pośpiech, szukanie i gubienie, zmęczenie i stres – tak w kilku słowach można określić, jak w większości przypadków wygląda przeprowadzka.

Twoja wcale nie musi być taka sama – wystarczy, że podejdziesz do niej sprytnie. Poznaj kilka sprawdzonych trików na to, by przeprowadzka była zorganizowana, spokojna i szybka.

Zrób gruntowne porządki

Najważniejsze jest to, by zweryfikować ilość rzeczy, które ze sobą zabierasz. Dziurawe skarpetki, kawałki materiału, obite naczynia czy dekoracje, poplamione firanki – zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz tych wszystkich „przydasiów” (czyli rzeczy, które zostawia się z nadzieją, że kiedyś „przydadzą się”) w nowym lokum? Z pewnością nie! Zobacz, ile miejsca od razu się zwolni. O tyle mniej masz już pakowania, transportowania i rozpakowywania.

Stopniowo odkładaj to, czego nie używasz na co dzień

Dokumenty, świadectwa, albumy ze zdjęciami, płyty CD, filmy, książki, dywaniki, kosmetyki – wszystko to, co używasz sporadycznie, pogrupuj i wstępnie spakuj. W dniu wyprowadzki pozostanie Ci tylko przenieść gotowe pakunki lub dorzucić je do większych kartonów. To ogromna oszczędność czasu i nerwów!

Opisuj pudła i torby

Masz kilka takich samych lub podobnych pudeł? W ferworze pakowania i wynoszenia błyskawicznie zapomnisz o tym, co w którym jest. Aby nie tracić czasu na zastanawianie się, otwieranie ich i szukanie, każdy karton opisz. Możesz nakleić kolorowe kartki (każdy kolor przypisz do innej grupy rzeczy) i dopiero na nich markerem zapisywać nazwy.

W kartonach zrób wycięcia do chwytania lub przymocuj paski

Nie wszystkie pudła i kartony są przeznaczone specjalnie do przeprowadzek, przez co nie mają uchwytów. Wystarczy jednak, że w (jeszcze pustym) kartonie wytniesz otwory na tyle duże, by zmieściła się tam dłoń. Takie przygotowanie znacznie ułatwi przenoszenie pudeł.

Zakupy przed przeprowadzką ogranicz do minimum

Wiele osób zajada się z nerwów. Pałaszowanie smakołyków to także świetne zajęcie zastępcze dla obowiązków. Dlatego idąc na zakupy, często przynosimy pełne siatki różnych dobroci. To błąd – mnóstwo jedzenia zostanie i będzie trzeba jakoś zorganizować jego przetransportowanie. To z kolei wiąże się z ryzykiem tego, że trzeba będzie je wyrzucić – część produktów (szczególnie tych, które wymagają warunków chłodniczych) z pewnością się zepsuje.

Przygotuj sobie paczuszkę „pierwszej potrzeby”

Pierwsza noc w nowym miejscu będzie wymagająca pod wieloma względami. Opadnie stres i emocje, w kolejce czekać będzie jednak rozpakowanie wszystkich pudeł. Aby nie szukać w nich podstawowych rzeczy (ładowarka do telefonu, kubek, talerzyk, czajnik elektryczny), takie artykuły pierwszej potrzeby spakuj osobno.

Dzięki zastosowaniu tych prostych, ale pomocnych wskazówek, organizacja pakowania i transportu będzie o wiele łatwiejsza!

Artykuł powstał na podstawie bloga firmy przeprowadzkowej fortis-przeprowadzki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here