Domki letniskowe są proste w budowie lub, jeśli zdecydujesz się na zakup gotowych, w montażu, a przy tym praktyczne i wygodne. Lecz co najważniejsze, w wielu przypadkach nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Kiedy możesz postawić na swojej działce domek letniskowy bez zbędnych formalności? Sprawdzamy.
Domki letniskowe bez pozwolenia na budowę
Już na samym początku mamy dla ciebie dobrą wiadomość – na działce możesz postawić domek letniskowy do 35 mkw. bez pozwolenia na budowę, aczkolwiek każdorazowo wymagane jest jego zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Jest też kilka dodatkowych obostrzeń. Na każde 500 mkw. działki może przypadać tylko jedna taka konstrukcja. Budynek musi być wolnostojący, parterowy (możliwa jest budowa domku z antresolą). Można natomiast wykonać w nim wszelkie przyłącza, a także instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne w środku budynku. Ponadto przepisy nie określają rodzaju fundamentu, na jakim ma zostać postawiony domek letniskowy bez pozwolenia, dlatego może to być zarówno wylewka, jak i fundament punktowy, a nawet płyty chodnikowe czy kostka brukowa.
Co ciekawe, warto wiedzieć, że do powierzchni zabudowy nie wlicza się markiz, daszków czy elementów ozdobnych konstrukcji.
Nieco większe możliwości masz, gdy chcesz postawić domek drewniany na działce należącej do ROD, czyli Rodzinnych Ogródków Działkowych. Wtedy, do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, ganku lub werandy, pod warunkiem, że ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 mkw.
Domki drewniane na działkę – zakup czy budowa?
Co wybrać: samodzielną budowę domku czy zakup gotowej konstrukcji? My polecamy to drugie rozwiązanie z kilku prostych względów. Domki letniskowe gotowe na mniejsze i większe działki zamówisz na meblobranie.pl, ich wybór jest bardzo duży, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem konstrukcji odpowiadającej twoim potrzebom. Gotowy domek letniskowy najczęściej jest przeznaczony do samodzielnego montażu, aczkolwiek możesz dodatkowo zamówić tę usługę i już (prawie) niczym się nie martwić – na koniec trzeba będzie go zabezpieczyć przy pomocy dedykowanych środków konserwujących.
Możesz wybierać z wielu projektów, od jednopokojowych, niedużych domków, po wersje dwu-, trzypokojowe z antresolą i dodatkową altaną. Ich ceny zaczynają się od ok. 3 000-3 500 zł i to jest naszym zdaniem decydującym czynnikiem. Biorąc pod uwagę koszt materiałów budowlanych, konieczność zakupu niezbędnych narzędzi oraz czas poświęcony na samodzielną budowę domku letniskowego, często okazuje się, że jest to nieopłacalne, ponieważ zakup gotowego będzie zbliżony cenowo. Oczywiście, są też modele znacznie droższe, których cena dochodzi nawet do 20 000 zł. Jednocześnie są większe, bardziej rozbudowane konstrukcje, a co za tym idzie, budowa takiego budynku również byłaby droższa.
Jak wybrać domek letniskowy?
Na koniec mamy kilka wskazówek dotyczących tego, na co zwracać uwagę, wybierając drewniany domek letniskowy. To, co w pierwszej kolejności jest najważniejsze, to jego powierzchnia, wymiary. Co będzie optymalnym rozwiązaniem, musisz już określić sam, dopasowując konstrukcję do możliwości działki. Zastanów się, jak często i ile osób będzie z niej korzystać.
Bardzo ważnym elementem jest jakość materiałów, ich wytrzymałość. W zależności od rodzaju drewna, inna będzie trwałość konstrukcji, a także… cena całości. Często poleca się domki z drewna świerkowego.
Następnie dowiedz się, jaka jest izolacja cieplna budynku, czy istnieje możliwość ogrzewania go. Zwróć uwagę na jakość wykonania okien, drzwi, ich szczelność – stolarka jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na funkcjonalność obiektu.
Zanim zaczniesz przeglądać oferty, zdecyduj jeszcze, czy wolisz prosty domek letniskowy, czy bardziej odpowiadają ci projekty z wiatą lub altaną.