Zapewne dla nikogo nie jest tajemnicą fakt, że profesjonalne przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkowaniu różnego rodzaju akcesoriów kuchennych, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dzisiejszych czasach klienci są naprawdę bardzo, ale to bardzo wybredni, a co za tym idzie podejmują one wszelkie działania, żeby sprostać oczekiwaniom, jakie stawiają przed nimi klienci. W związku z tym, na rynku regularnie pojawiają się różnego rodzaju specjalistyczne akcesoria kuchenne, których celem jest, nie tylko znaczna poprawa codziennego funkcjonowania, ale również mają sprawić, że szybko i bez żadnych problemów, przygotujemy dla siebie dania, które uwielbiamy. Musimy jednakże zorientować się, jakich naczyń potrzebujemy, żebyśmy mogli przygotować różnego rodzaju dania. Wybór jest tak duży, że z całą pewnością każda osoba znajdzie naczynia idealne dla siebie.
Patelnie grillowe – co warto o nich wiedzieć?
Patelnie grillowe pozwalają w wygodny, bezproblemowy sposób, w warunkach domowych przyrządzać różne potrawy – jak z grilla. Tego typu patelnie charakteryzują się tym, że zapewniają możliwość odpowiedniego, równomiernego smażenia różnego typu produktów – mięsa, warzyw, owoców – z niewielką ilością tłuszczu, bez przywierania. Dlatego dania mogą być przygotowywane dietetycznie, mieć większe walory prozdrowotne. Na pewno warto więc posiadać w swojej kuchni patelnie takiego typu.
Patelnia grillowa – jak używać?
Patelnia grillowa wymaga, podobnie jak i wszystkie patelnie tego świata, cierpliwości, stosowania się do zasad jej używania i… czasu. Grillowanie można doprowadzić do rangi sztuki, można ugrillować niemal wszystko, ale trzeba do tego trochę wprawy, by zrozumieć patelnię grillową. Podstawowa kwestia – patelnie grillowe, jak wszystkie na świecie, wymagają „wygrzania”. Trzeba wiele razy na niej grillować, by móc w stu procentach wykorzystać jej właściwości. Patelnia grillowa będzie perfekcyjnie „działać” po 2-3 miesiącach stosunkowo regularnego smażenia. Oczywiście, od samego początku będzie się dobrze sprawdzać. Ale po czasie pozwoli na cuda – nawet na grillowanie mięsa mielonego (zwanego siekanym), czy filetów z kurczaka oblanych rozmąconym jajkiem. To wszystko da się zrobić (sprawdziłem na własnych patelniach grillowych).
Warzywa w cieście naleśnikowym też da się grillować. Ale – podstawowy warunek – patelnia musi być odpowiednio długo użytkowana. Bardzo skomplikowane potrawy grillowe robi się na patelni, która liczy sobie, około roku, półtora. Na początku, w przypadku nowej patelni, zalecam nieco wstrzemięźliwości w eksperymentach. Czego nie wolno robić z nową patelnią grillową? Nie wolno stosować na niej zalew, marynat na bazie miodu, jogurtu, czy syropu klonowego. Generalnie – nowa patelnia grillowa nie znosi cukru, który natychmiast skarmelizuje, mszcząc się czarną, przypaloną warstwą mazi ciężkiej do usunięcia. Na początku nie należy też stosować nadmiernej ilości gruboziarnistych przypraw, bo przywrą do żeberek patelni i spalą się, nadając mięsu, rybom, szaszłykom, czy warzywom goryczy. Koniecznie trzeba pamiętać, że nie grilluje się na suchej patelni. Nawet, jeśli będziemy szykować tłuste mięso, np. karkówkę, czy łososia, należy pędzelkiem do ciasta rozsmarować nieco tłuszczu na żeberkach patelni.