Podłogi, schody, okna i drzwi drewniane

0
1594

Planując budowę domu rozważamy w pierwszej kolejności to, z jakiego materiału będzie on zbudowany? Najważniejsze dla każdego jest aby dom był energooszczędny i ciepły. W naszym kraju największa ilość domów budowana jest cegieł, pustaków lub płyt betonowych. Lecz coraz częściej też powstają domy drewniane swoim wyglądem przypominające dawne chaty wiejskie, w których wszystko było drewniane.

Były drewniane nie tylko ściany, lecz również podłogi drewniane, drzwi drewniane, okna drewniane. A nawet schody drewniane. Domy drewniane zawsze wyglądają ciepło i posiadają wyjątkowy klimat. Są zdrowe dla człowieka, bo przecież drewno to najbardziej ekologiczny budulec. Dom zbudowany z drewna oddycha i tym samym pozwala zachować wewnątrz odpowiednią wilgotność powietrza. Ponadto drewno posiada dobrą izolacyjność cieplną.

Cechą domów drewnianych jest ich lekkość. Pomaga to bardzo w przypadku, gdy zakupiony zostaje dom drewniany i trzeba go przemieścić z miejsca na miejsce. Jest to duża dogodność, gdyż wiele osób kupuje stare domy, które potem remontuje. Powstaje pytanie, czy domy drewniane są tańsze od domów murowanych? I tu odpowiedz może być tylko jedna, że niekoniecznie. Wszystko zależy oczywiście od wielkości domu, materiału budowlanego i standardu wykończenia.

Ogólnie można powiedzieć, że koszt budowy domu murowanego i domu drewnianego jest mniej więcej taki sam. Tyle tylko, że domy drewniane stawia się szybciej. Lecz budulec na dom drewniany musi być dobrze wysuszony. Wiele osób marzy o malowniczym drewnianym domku weekendowym, albo domu całorocznym. Istnieje wiele projektów takich domów. Projekt zakłada drewniane ściany, oraz podłogi drewniane wykonane z desek, które posiadają sęki. Sęki te uroczo wyglądają na polakierowanej podłodze. Podłoga jednak nie musi być malowana. Może pozostać żywe drewno. Tyle tylko, że taka podłoga wymaga wiele wysiłku w utrzymaniu jej w czystości.

Drzwi drewniane i okna wykonane z drewna, to kolejne elementy wnoszące swojski klimat. A gdy do tego dojdą schody drewniane, to wówczas dom będzie posiadał niesamowicie miły, ciepły i swojski klimat. Będzie to dom z tak zwaną duszą. Nie będzie to dom stary, lecz nowy ale drewno sprawi, że dom będzie emanował życiem i będzie domem z duszą. Będzie emanował zdrową i naturalną energią, która będzie udzielać się domownikom i gościom. Drewno sprawi, że wnętrza będą żyć i emanować ciepłem, oraz wprowadzać swojski klimat. Jedynym mankamentem jest to, że drewno jest mniej odporne na zmiany klimatyczne niż mur i beton. I domy drewniane częściej wymagają remontu w porównaniu z domami murowanymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here