Podstawy instalacji wodnej

Jedna z najważniejszych podczas budowy domu, a mimo wszystko nie wymaga aż takiego zabezpieczenia, jak w przypadku instalacji gazowej. Dzisiejszy wpis poświęcamy dla osób niedoświadczonych, a mimo wszystko zainteresowanych hydrauliką. Wyjaśnimy na czym polega instalacja wodna oraz z jakich podstawowych elementów się składa. W rezultacie dzięki nam uzupełnić swoją wiedzę i będziesz mógł świadomie korzystać w przyszłości z usług hydraulika, gdyż będziesz wiedział znacznie więcej niż dotychczas.

Działanie instalacji wodnej

Montowana jest zarówno w domach mieszkalnych, jak i miejscach publicznych, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dostęp do ciepłej i zimnej wody. Cały układ poszczególnych elementów jest bezpośrednio połączony w siecią wodociągów, której położenie jest wcześniej sprawdzane i analizowane przed rozpoczęciem budowy. Ułożenie przewodów również ma spore znaczenie, ponieważ wpływa później na rozmieszczenie źródeł wody w pomieszczeniach gospodarczych, kuchni czy łazience, ale także w garażu. O wszystkim trzeba pomyśleć znacznie wcześniej i zaprojektować cały układ instalacji wodnej.

Podłączenie ciepłej wody jest możliwe za pomocą osobno montowanych podgrzewaczy przy bateriach albo za pomocą kotła. Dodatkowo może powstać także przewód cyrkulacyjny, który pozwala na stałe krążenie ciepłej wody w instalacji, a to powoduje natychmiastowe odkręcenie kranu z ciepłą wodą. Trzeba pamiętać również o ustawieniu rur wodnych poniżej instalacji gazowej czy elektrycznej dla bezpieczeństwa podczas użytkowania. Konieczna jest także instalacja wodomierza, którego zadaniem jest liczenie ilości przepływającej wody. Istnieją dwa wodomierze – czerwony do ciepłej wody i niebieski do zimnej wody, które montowane są przez osobę uprawnioną w domach czy budynkach wielorodzinnych. Co pewien czas dostawcy wody kontrolują jej zużycie i w ten sposób rozliczają się z użytkownikami. Wówczas zakładana jest tak zwana plomba na wodomierz, aby nikt inny nie mógł ingerować w licznik przepływu wody.

Rodzaje rur

Wyróżnia się w zasadzie dwa typy rur w instalacji wodnej, które zespolone są kształtkami i łączkami. Jako pierwsze z nich wymienimy rury miedziane, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu odporne są na działanie korozji oraz chloru. Co więcej, nie ulegają rozpadowi czy zniszczeniom podczas wyższych temperatur, a także są w pełni przyjazne dla środowiska. Ich grubość jest optymalna, co pozwala na montaż w ścianach lub stropach, aczkolwiek ze względu na wszystkie ich właściwości są znacznie droższe niż pozostałe.

Natomiast rury wykonane z tworzyw sztucznych są tańszą opcją, która nadal zachowuje swoje cechy odporności i wytrzymałości na różne czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim doskonale utrzymują ciepło, nie oddziałują w żadne sposób na stan przepływającej wody, a także są wyjątkowo lekkie i łatwe w montażu, co potwierdzi każdy hydraulik we Wrocławiu i nie tylko. Jednak rury z tworzyw sztucznych posiadają także swoje wady, jak na przykład niska wytrzymałość na wysokie temperatury czy zwiększone prawdopodobieństwo osadzania się materiału mikrobiologicznego w łączeniach rur, co powoduje konieczność założenia dodatkowych filtrów wody.

Ostatecznie niezależnie od rodzaju rur jakie wybierzesz, konieczne jest przeprowadzenie próby ciśnieniowej przed zakryciem instalacji, dzięki czemu zawczasu będzie można wykryć ewentualne niedoskonałości i usterki w montażu. Wówczas należy je czym prędzej usunąć, by następnie móc już śmiało korzystać z gotowej instalacji wodnej w swoim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here