Kto z nas nie marzy o posiadaniu mieszkania zaprojektowanego według swoich indywidulanych potrzeb i preferencji? Okazuje się, że nie trzeba być przysłowiowym bogaczem, aby móc cieszyć się oryginalnym wystrojem wnętrza. Ogromną popularnością cieszy się obecnie podwieszany sufit, który dawniej pełnił głównie funkcję dekoracyjną w pomieszczeniach biurowych. Okazuje się jednak, że ten niepozorny dodatek w mieszkaniu może być niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Czy warto zatem zainwestować podwieszany sufit? Jakie są wady takiego rodzaju propozycji aranżacyjnej?
Podwieszany sufit – czy to ma sens? Jakie są zalety tego rozwiązania?
Okazuje się, że podwieszany sufit sprawdza się zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak również w przypadku dużych przestrzeni. Dzięki temu niebanalnemu elementowi dekoracyjnemu można optycznie skrócić zbyt długie pomieszczenie, ale także można sprytnie powiększyć niewielki metraż. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, które mają wysoki sufit i lekką konstrukcję. Dzięki podwieszanemu sufitowi można dodatkowo zmniejszyć zużycie energii cieplnej. Z kolei we wnętrzu z niskim sufitem, lustrzana powierzchnia optycznie je podwyższy. Jako że konstrukcja podwieszanego sufitu jest zwykle wykonana z popularnych płyt kartonowo-gipsowych, to można puścić wodze fantazji i stworzyć na stropie dowolne kształty i łuki, które uatrakcyjnią go.
Podwieszany sufit pozwala podzielić dużą przestrzeń. Przykładem jest tutaj wyodrębnienie z salonu jadalni i kącika przeznaczonego do odpoczynku. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku pomieszczeń pozbawionych ścianek działowych. Podwieszany sufit stosuje się także w celu wytłumienia pomieszczenia, co jest przydatne w pokoju dziecięcym czy salonie z telewizorem.
Dzięki podwieszonemu sufitowi zyskujemy znacznie większe możliwości eksperymentowania ze światłem i uzyskania oryginalnych efektów świetlnych. Tego rodzaju sufit jest często wykorzystywany w celu zakamuflowania popękanego, zniszczonego i nierównego tynku. Można też ukryć przewody, rolety elektryczne czy też instalacje klimatyzacyjną i wentylacyjną.
Wady podwieszanego sufitu
Jeśli w pomieszczeniu panuje wilgoć, to trzeba liczyć się ze znacznie większymi nakładami finansowymi, jeśli chodzi o zamontowanie podwieszanego sufitu. Zbyt duży ciężar konstrukcji przy słabym stropie również może doprowadzić do problemów. Z kolei wykorzystanie podwieszonego sufitu do zabudowy przewodów gazowych wymaga uzyskania pozwolenia.