Pokrycie dachu blachą trapezową

0
2713

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. Jego jakość i wytrzymałość ma bezpośredni wpływ na konstrukcję i komfort użytkowania całego budynku. Nic zatem dziwnego, że ogromną wagę przywiązuje się do pokrycia dachowego. Pośród wielu czynników wpływających na wybór pokrycia dachowego, najważniejsza jest trwałość i cena, w związku z tym nie ma się czemu dziwić, że na polskich dachach króluje blacha trapezowa.

Warto wiedzieć

Pokrycie dachowe chroni dom i inne budynki przede wszystkim przed wpływem warunków atmosferycznych takich jak nasłonecznienie, opady deszczu deszcz, gradu, śniegu, wiatr. Blachy dachowe w tym blachę trapezową najczęściej wybiera się w domach jednorodzinnych i nie jest to przypadek. Do pokryć z blachy zaliczane są blachodachówki, blachy płaskie oraz profilowane, do której należy opisywana blacha trapezowa. Takie pokrycie dachu jest uniwersalne i ponadczasowe. Pasuje do tradycyjnych aranżacji, jak i nowoczesnych projektów. Do montażu blachy nie jest wymagana skomplikowana i ciężka więźba, bez której nie obędzie się krycie dachu dachówką ceramiczną czy cementową. Wynika to z faktu, że nie nasiąka ona wodą i utrzymuje stały ciężar.

Producenci przewidują różny czas używalności blachy w zależności od jej zabezpieczenia. I tak blachy ocynkowane tracą swoje właściwości po około 25 latach. Blachy wielowarstwowe pokryte powłoką poliuretanową posłużą jeszcze dłużej, bo nawet pół wieku.

Montaż

Blachę trapezową montować łączyć można z dachem o różnym stopniu nachylenia. Przeważnie stosuje się ją na dużych powierzchniach. Do skomplikowanych konstrukcji nie jest zalecana, ponieważ cięcie blachy na małe elementy na przykład pomiędzy licznymi lukarnami, czy skosami nie ma sensu. Po pierwsze dach nie wygląda wtedy estetycznie, po drugie zwiększają się koszty robocizny.

Blachę trapezową mocuje się do konstrukcji z łat i kontrłat przy pomocy specjalnych wkrętów nazywanych farmerskimi. Posiadają one osłonę z gumy, chroniącą przed przeciekami. Montaż w zależności od powierzchni i skomplikowania dachu jest łatwy i szybki. Dzięki zastosowaniu dużych arkuszy, można sprawnie przykrywać duże powierzchnie dachu w stosunkowo krótkim czasie. Poszczególne elementy pokrycia powinny zachodzić na siebie przynajmniej na szerokość jednego tłoczenia. Warto jednak skorzystać z usług fachowców, bowiem aby ustrzec się przykrych niespodzianek w postaci nieszczelności, należy posiadać odpowiednią wiedzę oraz sprzęt.

Zalety

Blacha trapezowa ma wiele zalet, z czym niewątpliwie wiąże się jej popularność. Szeroka dostępność kolorów, różne grubości, czy metody zabezpieczenia sprawiają, że jest materiałem uniwersalnym i praktycznym. Nie bez znaczenia jest również wcześniej wspomniana łatwość i szybkość montażu.Blachy trapezowe są lekkie, a zarazem wytrzymałe, wykazujące odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Stosowany ocynk sprawia, że popularna “trapezówka” opiera się wilgoci, a co za tym idzie rdzy. Mówiąc o zaletach, nie można pominąć atrakcyjnej ceny. Za m² zapłacimy od 15 do 30 zł. Dla porównania ceny m² dachówki ceramicznej zaczynają się od 40 zł.

Mniej kosztuje także robocizna. Uśredniając, metr ułożenia blachy trapezowej to koszt 20 zł, dachówki 35.

Wady

Pokrycia dachowe przy pomocy blachy trapezowej mają również swoje wady. Największym defektem jest hałas. Spadający na blachę deszcz potrafi skutecznie uprzykrzyć życie zwłaszcza, jeśli na co dzień użytkujemy poddasze. Trapezówka może wydawać nieprzyjemne dźwięki również wtedy, kiedy kurczy się i rozkurcza np. w lecie podczas silnego nasłonecznienia.

Kolejną poważna wadą jest szybkie nagrzewanie się latem i przekazywanie ciepła do środka pomieszczenia, zimą zaś “oddawanie” dodatniej temperatury przez połać dachową. Tych specyficznych zjawisk można jednak uniknąć stosując odpowiednią izolację dachu wełną mineralną lub pianą poliuretanową.

Czy warto stosować blachę trapezową?

Blacha trapezowa może okazać się korzystną opcją w wielu przypadkach. Podczas podejmowania decyzji jaki rodzaj pokrycia dachu wybrać, należy rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego rozwiązania. Dachy z blachy trapezowej ocynkowanej są bardzo popularnym rozwiązaniem krycia domów jednorodzinnych w naszym kraju, przy wyborze nie można się jednak kierować jedynie tym aspektem. Decyzja o użyciu właśnie tego materiału powinna spełniać nasze oczekiwania i możliwości finansowe.

Na pewno duży wybór wzorów i kolorów, wytrzymałość, łatwość montażu i przede wszystkim cena przemawiają za pokryciem dachu blachą trapezową. Ostateczna decyzja należy jednak do inwestora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here