ogród

Tworzenie własnego ogrodu od podstaw to zadanie bardzo pracochłonne, jak również kosztowne. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć każdy kolejny krok i nie podejmować pochopnych decyzji. Zanim zakupimy pierwsze rośliny, czy materiały budowlane, warto przygotować sobie plan działania. W tym celu możemy wykonać projekt samodzielnie lub skorzystać z bogatej oferty biur projektowych. Pracę ułatwi nam podział ogrodu na część dekoracyjną i część użytkową oraz ustalenie budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na ogród naszych marzeń.

Trawa w ogrodzie

Podstawą każdego zadbanego ogrodu jest trawnik. Nowoczesne ogrody często składają się głównie z trawnika i niewielkiej ilości roślin ozdobnych. Jeśli chcemy, żeby trawnik wyglądał schludnie i estetycznie, koniecznie zaopatrzmy się w obrzeża trawnikowe do ogrodu. Jest to komponent, który powinien łagodnie zlewać się z otoczeniem i tylko delikatnie zarysowywać granicę między trawnikiem a innymi częściami ogrodu. Kolejnym niezbędnym elementem będą rośliny ozdobne zarówno te jednoroczne, jak i wieloletnie. Wybierając między najrozmaitszymi drzewami i krzewami, weźmy pod uwagę wielkość naszej działki oraz czas, który trzeba będzie poświęcić na pielęgnację poszczególnych roślin. Popularne krzewy ozdobne w ogrodzie to na przykład bukszpan, forsycja, czy rododendron. Wśród drzew zaś przoduje jabłoń, śliwka i wierzba.

Wypoczynkowa część ogrodu

Oprócz części zielonej każdy współczesny ogród składa się także z części wypoczynkowej. Może się na nią składać taras albo wybrukowana przestrzeń, znajdująca się bezpośrednio przy wejściu do domu. W tych miejscach przeważnie stawia się altany, meble ogrodowe, a nawet huśtawki. Obecnie kostka brukowa do ogrodu jest rozwiązaniem bardzo pożądanym. Mnogość faktur i kolorów popularnej kostki pozwala na zaprojektowanie przestrzeni w dowolny sposób, dając projektantom naprawdę spore pole do popisu.

Ogrodowe dodatki

Jeśli mamy do zaaranżowania większy ogród, możemy pomyśleć o oryginalnych dodatkach, takich jak mały staw, urokliwa fontanna, czy romantyczna pergola. Rodzicom i dziadkom przyda się także specjalnie wydzielona część z atrakcjami dla najmłodszych. Może to być sama piaskownica lub większy zestaw, zawierający huśtawki i zjeżdżalnie. Dbając o bezpieczeństwo dzieci, warto ogrodzić to miejsce specjalnie do tego przeznaczonym płotkiem.

Po zaplanowaniu zakupów i obliczeniu wszystkich kosztów czas najwyższy stworzyć ogród naszych marzeń. Korzystając z opracowań internetowych, możemy zrobić to sami lub zlecić wszystkie prace wykwalifikowanym pracownikom. Niezależnie od podjętej decyzji, najważniejsze by efekt nas zachwycił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here