Jeszcze jakiś czas temu regały były wykorzystywane głównie w bibliotekach, obecnie mają dużo więcej zastosowań. Są wykorzystywane do przechowywania nie tylko książek, ale również wielu też innych przedmiotów. Warto zastanowić się nad tym, co można zrobić by ten popularny mebel wyglądał jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Miejsce na książki

Regał zapełniony w całości przez książki doskonale spełnia swoje zadanie, ale może wyglądać zbyt przytłaczająco. Jeśli tak jest, można rozważyć przeorganizowanie ułożenia książek w taki sposób by całość wyglądała mniej monotonnie. Jest to szczególnie istotne w przypadku tak zwanych regałów otwartych. Czasami wystarczy przestawić kilka tytułów by regał zaczął wyglądać bardziej atrakcyjnie i kolorowo.

Można też wybrać kilka najładniejszych książek i ustawić je na półkach okładką do przodu lub pogrupować książki według rozmiaru w taki sposób by układały się w ciekawy wzór. Dobrym pomysłem jest pozostawienie na regale niewielkiej ilości wolnej przestrzeni, na której można ustawić jakiś ozdobny element.

Gdzie ustawić regał?

Regał z książkami spełnia bardzo często rolę domowej biblioteczki. Warto to wykorzystać i stworzyć domowy kącik do czytania. Aby tak się stało wystarczy w odpowiednim miejscu ustawić wygodny fotel i zapewnić źródło światła. Lampa może znajdować się obok regału lub stanowić jego integralną część. Najważniejsze jest jednak to by zapewniała ona odpowiednią ilość światła.

Ustawienie półek

Przyzwyczailiśmy się, że półki są ustawiane w sposób symetryczny. Jednak coraz więcej osób odchodzi od tego schematu. Warto trochę poeksperymentować z ustawieniem. Dzięki zamontowaniu półek o różnej długości i na różnej wysokości można uzyskać zaskakująco ciekawe kompozycje. Oczywiście należy przy tym pamiętać by zastosowane ustawienie było również praktyczne. Co z tego, że kompozycja będzie ładna skoro na półkach nie będzie można ustawić książek.

Kolorystyka

Warto też eksperymentować z kolorami. Kto powiedział, że stojące koło siebie regały  muszą być identyczne. Zastosowanie mebli o zróżnicowanej kolorystyce może ożywić każde pomieszczenie. Co ważne nie trzeba kupować nowych regałów by uzyskać odpowiedni efekt. Przemalowanie starych mebli tchnie w nie nowe życie.

Na półkach można poustawiać pudełka o różnych kolorach i wzorach. Będą one spełniać nie tylko funkcję ozdobną, ale przede wszystkim praktyczną.  Do pudełek można schować różnego rodzaju drobne lub mało atrakcyjne przedmioty np. dokumenty lub rachunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here