Rodzaje tapet ściennych

Tapety ścienne cieszą się niezwykłą popularnością, nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także ze względu na zabezpieczenie naszych ścian. Pomagają ukryć ich nierówności, pęknięcia, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabrudzeniami.

Ponadto tapety pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu, a także posiadają przydatne właściwości akustyczne.

Zależnie od materiału z jakiego wykonana jest tapeta wyznacza jej wytrzymałość, sposób montażu oraz jakość wydruku.

Szeroka gama kolorów i wzorów z pewnością pozwoli na dobór idealnej tapety dla swojego wnętrza. Dzielimy je na: papierowe, flizelinowe, winylowe, akrylowe, korkowe, tekstylne oraz z włókna szklanego. Wybór materiału jest zależy od przeznaczenia pomieszczenia, w którym występuje tapeta oraz stan jej podłoża.

Przed tapetowaniem ściany należy zwrócić szczególną uwagę na jej idealną gładkość, jednolity kolor oraz wykonanie gruntowania do niechłonnej powierzchni.

Najbardziej popularne tapety, ich właściwości oraz przeznaczenie:

  • Tapety papierowe – występują w wersji jednowarstwowej, dwuwarstwowej, a nawet trzywarstwowej, co stanowi ich podział na wytrzymałość. Znajdziemy tutaj szeroki wachlarz kolorystyczny wzorów, tłoczeń oraz możliwość ich malowania w celu zmiany dekoracji wnętrza. Są idealnym wyborem do pokoi dziecięcych i alergików.
  • Tapety flizelinowe – charakteryzują się tym, że ich spodnią warstwą jest flizelina, czyli włóknina powstała z termicznego połączenia włókien syntetycznych. Są wytrzymalsze od tapet papierowych oraz potrafią przykryć delikatne nierówności ściany. Mają ogromny wybór wzorów, kolorów oraz struktur. Mogą również stanowić podkład pod montaż tapet winylowych lub ścian przeznaczonych do klasycznego malowania. Dzięki zastosowaniu flizeliny, tapeta nie zmienia swoich wymiarów – nie kurczy się i nie rozciąga. Idealnie sprawdzą się do dekoracji sypialni, salonu czy gabinetu.
  • Tapety winylowe – ich wierzchnia warstwa powlekana jest spienionym winylem lub folią z plastyfikowanego polichlorku winylu czyli PVC – co czyni je bardzo wytrzymałymi na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Niektóre z nich możemy czyścić wodą lub delikatnymi detergentami. Niesamowicie wysoka jakość sprawia, że ich nietuzinkowe struktury, kolory oraz wzory zostają z nami na długie lata ozdabiając nasze wnętrze. Będą świetnym wyborem do kuchni, łazienki czy klatki schodowej. Dodatkowo, najnowsze technologie, pozwalają na montaż tapet winylowych w systemie wet – czyli w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wodą. Stają się wodoodporne i bez problemu możemy ich użyć nawet jako część dekoracyjna kabiny prysznicowej.
  • Tapety tekstylne – charakteryzują się niesamowitą dbałością o każdy szczegół – eleganckie welury oraz wykonane z włókien naturalnych, takich jak jedwab czy len. Przeważnie mają papierowe lub flizelinowe podłoże, na które naniesiona jest tkanina. Posiadają właściwości akustyczne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w domowych salach kinowych. Mają różnorodne wzory, struktury naturalnych materiałów oraz tłoczenia przypominające tapicerowanie. Można delikatnie czyścić je środkami do tkanin. Idealnie sprawdzają się do sypialni, pokoi dziennych i gabinetów.

Jak widać, wybór tapet jest ogromny, zaczynając od pomieszczenia w jakim będzie się ona znajdować, po materiał z jakiego została wykonana. Najlepiej swój wybór skonsultować z profesjonalistami, którzy dzięki doświadczeniu pomogą w wyborze idealnej tapety, tak abyśmy mogli cieszyć się nową aranżacją na długie lata. Dodatkowo, porady odnośnie montażu, kleju oraz przygotowania ścian, będą kluczowe przy pierwszym wyborze tapet do mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here