Sprzedać czy wynająć: co zrobić z mieszkaniem po rodzicach lub dziadkach?

Odziedziczenie mieszkania po rodzicach lub dziadkach wiąże się z dużą odpowiedzialnością – spadek wymaga zwykle dużych nakładów pracy i czasu. Z tego powodu należy dokładnie przeanalizować, co się bardziej opłaca – wynajmowanie czy sprzedaż nieruchomości.

Co zrobić z wolnym mieszkaniem: analiza rynku lokalnego

Decyzję o tym, czy korzystniejsza będzie sprzedaż czy wynajęcie mieszkania należy uzależnić od stanu nieruchomości oraz specyfiki lokalnego rynku mieszkaniowego. Głównym czynnikiem decydującym jest lokalizacja. Wynajem mieszkań zwykle lepiej sprawdza się w dużych miastach, zwłaszcza akademickich. Największe szanse na szybkie znalezienie najemców mają nieruchomości położone blisko uczelni, centrum miasta, dużych zakładów pracy (np. biurowców) oraz popularnych terenów rekreacyjnych. Pomaga także bezpośrednie sąsiedztwo przystanków autobusowych i innej komunikacji miejskiej. Mieszkania w mniej atrakcyjnych lokalizacjach cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem potencjalnych najemców, dlatego jeśli pojawi się kupiec, korzystniej będzie nieruchomość sprzedać. Pod uwagę należy wziąć także stan techniczny nieruchomości i wyposażenia. Ma to duże znaczenie przy wynajmie, ponieważ lokatorzy poszukują zwykle wyremontowanych lokali, a to może oznaczać dodatkowe koszty dla właściciela. Należy dokładnie ocenić wszystkie dodatkowe opłaty i przekalkulować, która opcja bardziej się opłaca.

Sprzedaż czy wynajem – jak obliczyć co się bardziej opłaca finansowo?

Najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, która z możliwości będzie bardziej opłacalna finansowo jest przygotowanie kalkulacji zarówno dla wynajmu, jak i sprzedaży. W pierwszym wypadku należy uwzględnić:

  • spodziewane roczne przychody (czynsz za wynajem),
  • wydatki na mieszkanie: koszty remontu, podatki, ubezpieczenie itp.,
  • szacunkową wartość nieruchomości.

Na tej podstawie można obliczyć rentowność inwestycji (należy podzielić różnicę przychodów i wydatków przez wartość mieszkania). Zwykle wynosi ona maksymalnie około 5-6% w skali roku. Z kolei przy kalkulacji zysków ze sprzedaży trzeba pamiętać o odjęciu kosztów remontu, napraw, czy prowizji dla biura nieruchomości. Tylko dokładne obliczenia są w stanie wskazać, która z możliwości jest korzystniejsza w dłuższej perspektywie.

Sprzedaż mieszkania i zakup nowego, czyli opcja alternatywna

Oprócz sprzedaży i najmu właściciele dodatkowego mieszkania mają jeszcze trzecią opcję – sprzedaż i najem jednocześnie. Rozwiązanie polega na zbyciu mieszkania nieatrakcyjnego do wynajmowania (np. za dużego, w niewygodnej lokalizacji) i zainwestowaniu tych pieniędzy w zakup nowego lokalu. Najlepiej, żeby była to nieruchomość, która nie będzie tracić na wartości, a nawet przynosić coraz wyższe zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here