Charakterystyka drzwi do pokoju dziecięcego

Aranżacja pokoju dziecięcego to skomplikowana kwestia, jeśli wziąć pod uwagę szczególne wymagania i potrzeby najmłodszych. Pokój dziecka, zwłaszcza małego, musi być miejscem przyjaznym, komfortowym i dającym jemu oraz rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to mebli i innych elementów wyposażenia wnętrza, w tym także drzwi. Czym powinny wyróżniać się drzwi do pokoju dziecięcego?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

W aranżacji pokoi dziecięcych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wyjaśnia to ekspert z firmy Windoor – producenta drzwi z Radomia: W pierwszych latach życia dziecka szczególnie ważna jest silna więź z rodzicami. Dobrym pomysłem do pokoju malucha będą więc drzwi z przeszkleniami, które pozwolą na kontakt wzrokowy z dzieckiem. Widząc rodziców za drzwiami, a także światło, np. przy zasypianiu, maluch z pewnością będzie czuć się pewniej w swoim pokoju. To też ważne dla rodziców, którzy będą mogli mieć na oku swoją pociechę. Jednak wybierając drzwi szklane pamiętajmy o bezpieczeństwie – szyba musi być wysokiej jakości, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie szkło hartowane, które jest bardzo odporne, a jeśli w jakiś sposób ulegnie stłuczeniu, okruchy o zaokrąglonych krawędziach uchronią dziecko przed skaleczeniem. Pełne drzwi, dające poczucie prywatności, to dobra opcja do pokoi dzieci starszych i nastolatków. Ciekawym rozwiązaniem do pokoju młodszego dziecka są też drzwi przesuwne czy łamane, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Poza tym warto pamiętać o dodatkowych akcesoriach zabezpieczających, takich jak spowalniacze lub unieruchamiacze, dzięki którym można uniknąć przytrzaśnięcia małych paluszków. Przydadzą się również odbojniki, które zabezpieczą ściany lub meble na wypadek trzaskania drzwiami, co przy pełnych energii dzieciach zdarza się dość często.

Praktyczne i wytrzymałe

Biorąc pod uwagę energiczność i żywiołowość dzieci, kolejną cechą drzwi do pokoju dziecięcego powinna być właśnie wytrzymałość. Gra w piłkę, zajęcia artystyczne czy zwykła zabawa w berka sprawiają, że drzwi, tak jak każda inna powierzchnia w pokoju dziecięcym, są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju zarysowania, zniszczenia i zabrudzenia. Dobrej jakości okleina czy laminat to powierzchnia, którą bez problemu doczyścimy z różnego rodzaju zabrudzeń. Wysoka jakość wykonania drzwi wewnętrznych to też odporność na zarysowania i rozwarstwianie się materiału.

Pamiętajmy o estetyce

W aranżacji pokoju dziecięcego nie można pominąć walorów estetycznych. Atrakcyjny, przyjazny wystrój sprawi, że dziecko będzie się dobrze czuło i chętnie spędzało czas w swoim pokoju, co jest korzystne i dla malucha, który uczy się samodzielności, i dla rodziców, którzy zyskują czas dla siebie. Drzwi do pokoju dziecka nie muszą być nudne, można tu postawić na ciekawy kolor i dodatki, np. farbę lub tablicę kredową, która zamieni drzwi w powierzchnię do zabawy. Również malunki nawiązujące do pasji dziecka, np. wizerunki superbohaterów, ucieszą każdego malca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here