Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym krok po kroku

0
1349

Sprzedaż mieszkania zawsze związana jest z koniecznością załatwienia wielu formalności. Ktoś, kto pierwszy raz staje przed koniecznością przeprowadzenia takiej transakcji, może początkowo czuć się nieco zagubiony. Sam proces sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym zajmuje przeważnie kilka miesięcy – sporo zależy między innymi od tego, w jakiej lokalizacji położona jest nieruchomość, od jej ceny czy też jakości wykończenia. O czym należy pamiętać, chcąc sprzedać mieszkanie bez zbędnej zwłoki czasowej, a przede wszystkim z jak największym zyskiem?

Jak sprzedać mieszkanie? Krótki plan działania

Zabierając się za sprzedaż mieszkania i chcąc to zrobić w sposób jak najbardziej optymalny, warto stworzyć sobie plan działania i zacząć go realizować krok po kroku. Formalności do dopełnienia jest sporo.

Należy pamiętać między innymi o tym, aby:

  • potwierdzić stan prawny nieruchomości (jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy nieruchomość została nabyta w drodze spadku),
  • ustalić optymalną cenę (może warto skorzystać z usług rzeczoznawcy),
  • stworzyć atrakcyjne ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości, uwzględniające język korzyści,
  • skompletować niezbędne dokumenty do przeprowadzenia transakcji,
  • zorientować się, czy konieczne będzie uiszczenie podatku od sprzedaży mieszkania.

Już na pierwszy rzut oka doskonale widać, że sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym jest czynnością dość skomplikowaną. Realistyczny plan działania uwzględniający terminy konkretnych zadań pomoże się uporać z wszystkimi formalnościami do załatwienia.

Inwestycja w remont mieszkania przed jego sprzedażą

Przez ostatnich kilka lat, ceny na rynku nieruchomości systematycznie idą w górę. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że mieszkanie, niezależnie od stanu, w jakim się aktualnie znajduje, uda się sprzedać po korzystniejszej cenie niż się je nabyło. Jeżeli jednak ktoś chciałby z tej transakcji wyciągnąć maksymalny zysk, to może rozważyć remont mieszkania przed jego sprzedażą. Nie trzeba inwestować ogromnych środków finansowych – czasem wystarczy odświeżenie ścian czy położenie nowych paneli, a cena sprzedaży mieszkania może dzięki temu wzrosnąć o kilka tysięcy.

Sprzedaż mieszkania z pomocą biura nieruchomości

Chcąc sprzedać mieszkanie w krótkim czasie, trzeba na szalę rzucić sporo zasobów. Przede wszystkim należy poświęcić dużo czasu na spotkania z potencjalnymi kontrahentami. W dzisiejszym zabieganym świecie, nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeżeli ktoś nie ma czasu zająć się całym przedsięwzięciem na własną rękę lub też nie ma ochoty przegryzać się przez zawiłości prawne związane ze sprzedażą nieruchomości, to dobrym sposobem na wybrnięcie z takiej sytuacji może być sprzedaż mieszkania przez pośrednika. Będzie się to wiązało oczywiście ze stosownymi opłatami, jednak w ogólnym rozrachunku może się to okazać korzystniejsze, niż próba samodzielnej sprzedaży.

Co można zyskać na współpracy z biurem nieruchomości? Zalet można wymienić co najmniej kilka. Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu dla właściciela mieszkania. Ponadto, pośrednik ma bazę potencjalnych klientów, do których może skierować ofertę. Biuro nieruchomości zajmie się sprzedażą kompleksowo – od wykonania zdjęć i zamieszczenia ogłoszeń, po bezpośrednią obsługę osób chętnych na oglądnięcie nieruchomości.

Dowiedz się więcej: https://www.biurocosmopolitan.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here