Urządzenie funkcjonalnej kuchni może być nie lada wyzwaniem nawet dla wytrawnego projektanta. Szczególnie jeśli stoimy przed zadaniem urządzenia niewielkiej kuchni lub kuchni o specyficznym, mało ustawnym układzie. Odpowiedni, ergonomiczny układ wszystkich elementów wyposażenia kuchni wpływa jednak w bezpośredni sposób na to, jak wygodne będzie korzystanie z tego pomieszczenia na co dzień. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak urządzić kuchnię, przygotowaliśmy dzisiaj kilka najważniejszych wskazówek i inspiracji na funkcjonalne kuchnie.
Urządzanie kuchni – zasady
Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Jak urządzić małą kuchnię? Jaki układ mebli kuchennych wybrać? To tylko kilka z wielu pytań, które możemy znaleźć na różnego rodzaju forach czy grupach poświęconych urządzaniu mieszkania. Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na te pytania. Każdą aranżację kuchni powinniśmy rozpatrywać indywidualnie, a wiele zależy od tego, w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię i jaki jest układ tego pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zasad, które powinniśmy zastosować do każdej kuchennej aranżacji niezależnie od tego, czy jest to kuchnia nowoczesna, czy wnętrze inspirowane wnętrzarską klasyką.
Urządzanie małej kuchni – podział na strefy
Pierwszym etapem urządzania kuchni powinno być wyznaczenie 5 kluczowych stref roboczych i odpowiednie ich rozmieszczenie na projekcie naszej kuchni. Te kluczowe w każdej kuchni strefy to:
- strefa zapasów,
- strefa przechowywania,
- strefa zlewozmywakowa,
- strefa przygotowywania,
- strefa gotowania.
W przypadku osób praworęcznych strefy te powinny być rozmieszczone w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Jeśli jednak z kuchni będą korzystać przede wszystkim osoby leworęczne, to powinniśmy odwrócić kolejność.
Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie – trójkąt roboczy
Z poprzednim punktem jest częściowo związana również kolejna zasada dotycząca tego, jak urządzić kuchnię funkcjonalnie. Chodzi o tak zwany kuchenny trójkąt roboczy, czyli jedną z najważniejszych zasad urządzania kuchni, która w praktyce stosowana jest już od wielu lat. Co to takiego trójkąt roboczy w kuchni? Zasada ta mówi o tym, że 3 kluczowe elementy wyposażenia kuchni, czyli lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny na projekcie tego pomieszczenia stanowić wierzchołki trójkąta. Ważne jest nie tylko ich rozmieszczenie względem siebie, ale również odległości pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami. O tym, jaka powinna być optymalna odległość pomiędzy tymi strefami, można przeczytać w artykule Jak samemu zaprojektować kuchnię? 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać!
Układ mebli kuchennych
Na to, w jakim stopniu wygodna i funkcjonalna będzie nasza kuchnia, wpływa również układ mebli kuchennych. W wielu przypadkach jest on podyktowany metrażem kuchni i jej wymiarami. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane układy mebli kuchennych to:
- Kuchnie jednorzędowe – układ stosowany przede wszystkim w aneksach kuchennych, czy bardzo wąskich kuchniach. Nie jest to układ zbyt wygodny, który uniemożliwia dodatkowo zastosowanie zasady trójkąta roboczego.
- Kuchnie w kształcie litery L – sprawdza się zarówno w małych, jak i dużych kuchniach i daje całkiem spore możliwości aranżacyjne. Taki układ pozwala na stworzenie naprawdę wygodnej i funkcjonalnej kuchni.
- Kuchnie dwurzędowe – w krótkiej, ale stosunkowo szerokiej kuchni możemy zastosować układ dwurzędowy. Jak sama nazwa mówi, taka kuchnia składa się z dwóch równoległych linii zabudowy. W przypadku kuchni dwurzędowych kluczowe jest zachowanie minimalnej odległości pomiędzy dwoma rzędami szafek. W zależności od wymiarów kuchni powinno to być co najmniej 90, a najlepiej około 120 cm.
- Kuchnie w kształcie litery U i C – to układy składające się z 3 linii zabudowy. Dwóch dłuższych i jednej krótszej w przypadku kuchni w kształcie litery U lub dwóch krótszych i jednej dłuższej w przypadku litery C. Takie aranżacje również dają nam całkiem spore możliwości aranżacyjne. Stosuje się je często w przypadku kuchni z oknem.
Powyższe zasady dotyczą przede wszystkim czysto funkcjonalnych aspektów urządzania kuchni. W aranżacji tego pomieszczenia bardzo ważny jest jednak również aspekt wizualny. Kilka informacji na temat tego, jak dobrze urządzić kuchnię pod względem estetycznym, dostępnych jest na przykład w poradnikach: Modne płytki do kuchni – 5 pomysłów oraz
Projektowanie kuchni z projektantem – jak komunikować swoje pomysły?