Podczas produkcji artykułów, powstają także liczne zabrudzenia. Mogą mieć charakter stały albo ciekły. Szczególnie trudne do usunięcia w tej drugiej grupie są oleje i smary, które łatwo wnikają w powierzchnie, a także mogą wykazywać odporność na zwyczajne detergenty. W celu usunięcia tych wszystkich pozostałości, należy zastosować profesjonalne środki czystości, aby mieć pewność, iż nawet najtrudniejsze plamy czy osady zostaną zebrane przed kolejnym cyklem pracy. Dziś chcielibyśmy więc skupić się na profesjonalnych czyściwach.
Nie taka zwykła rolka papieru
Na pierwszy rzut oka, dla osób niewtajemniczonych, czyściwa mogą przypominać wyglądem zwykłe rolki papieru. Białe, szare czy niebieskie, zwinięte w dużą, twardą rolkę, prezentuje się dość niepozornie. Mogłoby się wydawać, że równie dobrze zabrudzenia usuwa nawet zwykły ręcznik kuchenny. Jednak profesjonaliści wiedzą, że czyściwa przemysłowe, nawet jeśli nie prezentują się okazale, zostały stworzone z myślą o zastosowaniach w różnych branżach, z różnymi wymaganiami. Odznaczać muszą się przy tym zarówno ogólnymi, wspólnymi dla wszystkich cechami, jak i właściwościami specyficznymi dla konkretnego zastosowania.
Ogólnym wymaganiem, stawianym przed czyściwem przemysłowym, jest chłonność i idąca z nią w parze wydajność. Z pozoru najzwyklejszy, niebieski papier posiada bardzo dużą chłonność, za sprawą optymalnego składu, będącego mieszaniną celulozy i poliestru. Dzięki temu każdy, nawet mały jego kawałek, jest w stanie zaabsorbować stosunkowo dużą ilość płynu, a przede wszystkim zmywalnego zabrudzenia. W efekcie cała rolka wystarcza na długi czas, pozwalając zachować optymalny poziom higieny za stosunkowo niewielki koszt.
Drugim wymaganiem jest brak pylenia, który również zagwarantowany jest dzięki odpowiedniemu składowi materiału. Pyłki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogłyby także stanowić element kontaminujący produkt. Zwłaszcza w przemyśle, w którym wymagana jest wysoka dbałość o czystość i jakość produktu, byłoby to więc niewskazane.
Trzecim ogólnym wymaganiem, które muszą spełnić czyściwa przemysłowe, jest odpowiednia struktura, ułatwiająca zbieranie nawet trudnych zabrudzeń. Jest to możliwe dzięki mikroporowatości materiału, co zapewnia „przyciąganie” do niego usuwanych zabrudzeń.
Nasączone czyściwo w wiaderku – do zadań specjalnych
W obliczu wyjątkowo trudnych plam, powstałych na przykład poprzez rozlanie oleju czy wyciek smaru, również przychodzi z pomocą profesjonalne czyściwo. Jego doskonałym przykładem może być produkt marki Tork, czyli czyściwo włókninowe o niskim stopniu pylenia, do samodzielnego nasączania w wiaderku. W tym przypadku nie tylko nie pozostawia ono po sobie śladów i jest chłonne, ale również zostało wyposażone w wiaderko, w którym można przygotować roztwór detergentu. Czyściwo nasiąka nim głęboko, dzięki czemu posiada lepsze właściwości zbierające brud. Jego pozostałe atuty to miękka powierzchnia i chłonność, co sprawia, żę wystarczy na długo, a używając go, nie ma obaw o zniszczenie powierzchni.