Osoby, które dysponują wolnym lokum, chcą na tym zarobić. W końcu wynajem mieszkań to łatwy sposób na szybki zarobek. Rynek nieruchomości wciąż kwitnie więc to bardzo dobry biznes. Zapominamy jednak o tym, że może to nieść ze sobą również wiele negatywnych konsekwencji. Dlatego warto się odpowiednio przygotować do wynajęcia mieszkania, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Dokumentem, który zabezpieczy nasze interesy jest umowa najmu.
Sprawdź najemcę
Wstawiasz ogłoszenie i zgłasza się wiele osób? Przychodzą oglądać mieszkanie i wydaje Ci się, że bezbłędnie potrafisz określić, kto jest godny zaufania. Niestety pozory mogą mylić, a najemca, który wydawał się idealny, może przysporzyć Ci wiele problemów. Dlatego nie warto podejmować decyzji na podstawie samego pierwszego wrażenia. Zdecydowanie lepiej będzie dokładnie sprawdzić potencjalnego najemcę.
W pierwszej kolejności potwierdź jego tożsamość. Bez problemu możego poprosić potencjalnego najemcę o pokazanie dwóch dokumentów ze zdjęciem, aby mieć pewność, że jest tym za kogo się podaje. Pamiętaj jednak, że nie możesz ich kserować i przechowywać. Sam wgląd w dokumenty powinien wystarczyć. Jeżeli nadal masz wątpliwości, to możesz poprosić pracownika rynku nieruchomości o ich weryfikację.
Mieszkanie wynajmujesz, aby na tym zarobić. Dlatego w dalszej kolejności, warto sprawdzić, czy potencjalny najemca jest wypłacalny. W końcu tak wiele słyszy się o osobach, które nie chcą płacić za wynajem, a nikt nie chce paść ich ofiarą. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby poprosić potencjalnego najemcę o zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu lub raport z Biura Informacji Kredytowej. W przypadku wynajmu studentom, możesz oczekiwać tych dokumentów również od ich rodziców.
Zabezpiecz swoje interesy
Sprawdzenie przyszłego najemcy pomoże zweryfikować, komu wynajmujemy mieszkanie. Niestety czasami to nie wystarczy, więc warto zabezpieczyć swoje interesy. Najważniejsze jest sporządzenie odpowiedniej umowy, a także przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Te dokumenty pomogą nam określić wszystkie warunki i wynajmu, a także zabezpieczyć przed różnymi szkodami. To w protokole zdawczo-odbiorczym znajdą się informacje dotyczące stanu liczników oraz mieszkania. Warto też dołączyć zdjęcia, a w razie czego łatwiej będzie nam dochodzić roszczeń.
Warto również pomyśleć o zakupie ubezpieczenia. Poza tradycyjnymi opcjami, które warto wykupić nawet, gdy sami mieszkamy w naszym mieszkaniu, warto też pomyśleć o tym zabezpieczającym nas przed szkodami wywoływanymi przez najemców. Musimy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji odszkodowanie zostanie wypłacone, gdy zostaną one wywołane nieumyślnie. Takim przykładem jest zalanie mieszkania sąsiada z dołu. Na koniec pamiętaj o kontroli. Jeżeli wcześniej mieszkaliśmy w mieszkaniu, to z pewnością znamy sąsiadów. Możemy ich wówczas poprosić, aby informowali nas, gdyby coś ich zaniepokoiło.
Artykuł powstał na podstawie informacji z https://www.umowadeweloperska.pl/bezpieczne-wynajmowanie/