Borówka amerykańska – załóż własną plantację!

Doskonały smak oraz właściwości zdrowotne (m.in. obniżanie cholesterolu) sprawiają, że miłośników borówki amerykańskich jest coraz więcej. Owoce tej rośliny nie należą jednak do najtańszych, dlatego warto zainteresować się założeniem własnej uprawy borówki amerykańskiej. Sprawdź, jak należy przygotować podłoże, kiedy sadzić borówkę amerykańską oraz co daje nawożenie i ściółkowanie borówki wysokiej.

Borówkę amerykańską można sadzić cały sezon, najlepiej jednak zrobić to wiosną (głównie w marcu) lub jesienią, kiedy w sklepach ogrodniczych znajduje się dużo sadzonek. Zwykle borówki amerykańskie są sprzedawane w formie 2–3-letnich krzewów w doniczkach.

  • sadzenie borówki amerykańskiej jesienią – należy zabezpieczyć rośliny przed mrozem (kopczykowanie podnóża pędów),
  • sadzenie borówki amerykańskiej wiosną – trzeba pamiętać o częstym podlewaniu.

Jeśli kupisz sadzonkę z odkrytym systemem korzeniowym, posadź ją niezwłocznie, aby korzenie nie wyschły.

Miejsce do uprawy borówki wysokiej

Borówki wysokie najlepiej czują się w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Rośliny źle znoszą silne podmuchy wiatru, toteż dobrze jest wybrać zaciszne stanowisko.

Trzeba także unikać miejsc, w których może gromadzić się woda. Poziom wód gruntowych odpowiedni dla borówki amerykańskiej to 35–60 cm przez cały okres wegetacji.

Jaka ziemia do uprawy borówki amerykańskiej?

Do uprawy borówki wysokiej potrzebna jest ziemia o odczynie kwaśnym. Może to być przedział nawet 3,5–5 pH. Ziemia powinna być również zasobna w próchnicę oraz wysoko przepuszczalna.

Taką glebę najłatwiej znaleźć na działkach przyleśnych, w pobliżu drzew sosnowych. Jeśli nie masz dostępu do podobnego podłoża, możesz wzbogacić ziemię o torf kwaśny, który zapewnia odpowiedni odczyn pH i podnosi odporność borówki na choroby grzybowe.

Przeczytaj również: Ziemia ogrodowa – jak wybrać?

Borówka amerykańska – sadzenie

Krzewy borówki sadzi się co 1,5–2,5 cm. Dla każdej rośliny należy wykopać osobny dołek o głębokości ok. 40 cm i szerokości 60–80 cm. W każdym dołku umieszcza się ziemię ogrodową i kwaśny torf w proporcji 1:1. Następnie wstawia się sadzonkę borówki amerykańskiej i przysypuje ziemią.

Nawożenie borówki amerykańskiej

Ogrodnicy twierdzą, że borówka wysoka nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o substancje odżywcze. Nie wolno jednak zaniechać tych działań – powinno się dbać, by roślina rosła prawidłowo i dawała obfite owoce.

Nawożenie borówek rosnących najlepiej wykonać 3 razy w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej zdecydować się na produkt przeznaczony specjalnie do pielęgnacji borówki amerykańskiej. Możesz wybrać na przykład nawóz granulowany do borówek Ziemovit. Jednorazowa dawka nawozu powinna zawierać ok. 20–35 g na krzew zależnie od jego wielkości.

Ściółkowanie borówki wysokiej

Po posadzeniu borówek dobrym pomysłem jest ściółkowanie ziemi wokół krzewów. Do tego celu można wykorzystać torf, trociny czy korę z drzew iglastych. Należy rozłożyć je w promieniu ok. 50 cm na wysokość ok. 5 cm. Dzięki takim zabiegom zabezpieczamy ziemię przed parowaniem, a więc nadmierną redukcją wody. Ściółkowanie sprawia więc, że można ograniczyć częstość podlewania.

Pielęgnacja – cięcie borówki

Na początku – przez pierwsze 3 lata – powinno się usuwać pędy chore lub mniej silne. Trzeba je wycinać wczesną wiosną. Po tym czasie konieczne mogą się okazać cięcia prześwietlające, zapewniające większy dostęp do promieni słonecznych. Dzięki temu pobudza się rośliny do owocowania.

Więcej informacji o pielęgnacji krzewów i drzew owocowych znajdziesz na stronie poradnika Ziemovit.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here