Zautomatyzowany i bezpieczny dom to marzenie każdego elektronika-amatora, ale także profesjonalisty. Właściciel wraca do mieszkania, w którym czeka już na niego gorąca kąpiel, kawa się sama zaparza, a ulubione danie jest właśnie przygotowywane przez robota-kucharza. Czy to nie brzmi cudownie?

Inteligentne domy to nie tak bardzo odległa przyszłość. Błogie fantazje, niestety mogą przerodzić się w koszmar, bo okoliczna rozdzielnia miała awarię i w połowie osiedla nie ma prądu. Brak dostaw energii sprawia kłopot także właścicielom alarmów i systemów zabezpieczeń.

Jak wybrać zewnętrzne zasilanie do systemu alarmowego?

Nie każdy może pozwolić sobie na własną mini-elektrownię w domu. Systemy alarmowe stają się coraz popularniejsze, więc warto zadbać o ich odpowiednie zasilenie. Najlepszym sprzętem do tego są zasilacze buforowe, jak na przykład APS 412. Takie urządzenie jest niezbędne, aby w przypadku przerwy w dostawie prądu system antywłamaniowy funkcjonował bez przeszkód. Wybierając zasilacz, należy zwrócić uwagę na to, aby miał zabezpieczenia przeciwzwarciowe i był zgodny z parametrami całego systemu antywłamaniowego.

Co i dlaczego może się zepsuć w razie awarii?

Kiedy nagle gaśnie światło, a kuchenka przestaje pokazywać jakąkolwiek godzinę, możemy stracić nie tylko niezapisaną na komputerze pracę. Praktycznie na każdym forum poświęconym elektryce i elektronice można znaleźć wpisy użytkowników o urządzeniach odmawiających uruchomienia po awarii prądu. Uszkodzeniu może ulec wszystko przyłączone do sieci, a alarmy nie są wyjątkiem. Dom bez, lub z niedziałającymi zabezpieczeniami jest łatwym celem dla włamywaczy. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej zbyt wysokie napięcie prądu przepływającego przez obwód elektryczny. Coraz rzadziej za takie awarie winić można dostawców energii. Wyładowania atmosferyczne są dużo mniej pod tym kątem przewidywalne – nigdy nie wiadomo gdzie i z jakim skutkiem uderzy piorun.

Dodatkowe źródła energii

Scenariuszem idealnym dla każdego włamywacza jest pusty, niezabezpieczony dom. Nawet jeżeli dom wyposażony jest w system alarmowy, a nie ma prądu, to tak jakby tych zabezpieczeń nie było. Warto jest więc zadbać o nieprzerwane dostawy energii, ewentualnie w przypadku braku zasilania od regularnego dostawcy – zostać poinformowanym o tym i przynajmniej zapisać postępy w pracy. Rozwiązaniem jest zewnętrzny zasilacz, często umożliwiający rozbudowanie go o dodatkowy akumulator.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here