Jak dobrać odpowiednią piaskownicę dla swojego dziecka?

Piaskownice do ogrodu to wspaniały pomysł na zorganizowanie czasu w okresie od wiosny do jesieni swojemu dziecku. Dzięki temu będzie spędzało więcej czasu na świeżym powietrzu. Jednocześnie warto zadbać o odpowiednią piaskownicę dla dziecka.

Rozmiar piaskownicy

Piaskownice drewniane produkowane są w różnych rozmiarach. Dzięki temu zmieszczą się w mniejszym jak i większym ogródku, będzie się mogło bawić tam jedno lub więcej dzieci. Zbyt duża piaskownica to wybór tylko dla tych, którzy będą w stanie zapewnić regularną zmianę piasku na świeży, jak również odpowiednio konserwować miejsce zabaw dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest piaskownica średniej wielkości, czyli o bokach długości około dwóch metrów i wysokości około dwudziestu centymetrów, aby podczas zabawy piasek nie przesypywał się na drugą stronę.

Bezpieczeństwo wykonania

Piaskownice dla dziecka muszą być bezpieczne. Wybór drewnianych piaskownic jest podyktowany faktem, że są one wykonane z naturalnego materiału. Musi jednak ono spełniać inne ważne kryteria. Drewno powinno być odpowiednio obrobione. Zwróćmy uwagę czy nie ma w nim żadnych drzazg, wystających śrub lub niedoróbek, o które dzieci mogą się zranić. Nie są wskazane również zbyt szpiczaste krawędzie. Powinny być łagodnie wyprofilowane i zaokrąglone szczególnie dla mniejszych dzieci, którym brak koordynacji ruchowej.

Miejsce ustawienia

Piaskownica powinna stać w zacienionym miejscu na uboczu. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie gdy podwórko jest niewielkie. Dlatego warto pomyśleć o zakupie piaskownicy z daszkiem. Dzięki temu dzieci będą mogły bawić się na zewnątrz nawet gdy lekko mży lub doskwiera upał. Będą zabezpieczone przed nadmiarem promieni słonecznych, które mogą spowodować poparzenie słoneczne lub w przypadku bardzo małych dzieci nawet udar słoneczny.

Pamiętajmy o nakryciu

Bardzo ważnym elementem w każdej piaskownicy jest odpowiednie nakrycie. Jest to istotne dlatego, że zwierzęta domowe takie jak koty lub psy często traktują to miejsce jak kuwetę. Nawet na ogrodzonym terenie nocą grasują koty. Inne zwierzęta takie jak ptaki również często tam lądują aby na przykład zażyć kąpieli piaskowej. Stwarza to wysokie zagrożenie dla dzieci, które mają styczność z bakteriami, wirusami, a nawet pasożytami przenoszonymi przez te zwierzęta. Pokrycie powinno być solidne i szczelne, aby równocześnie chronić piasek na przykład przed deszczem. Nakrycie warto wykonać samemu, dostępne są również modele piaskownic z gotowym nakryciem, co ułatwia sprawę.