Oświetlenie w łazience ma znaczenie - co wybrać?

Niezależnie od tego czy planujemy oświetlić malutką łazienkę, czy też pokaźny pokój kąpielowy, trzymać się będziemy tych samych zasad. Potrzebne jest światło ogólne, które pozwoli swobodnie korzystać z całego pomieszczenia, ale i punktowe oświetlenie miejsc, do których nie dociera światło z punktów ogólnych.

W łazience planowanie oświetlenia jest nieco trudniejsze niż w innych pomieszczeniach. Pod uwagę musimy wziąć warunki, jakie panują w tym wnętrzu, czyli zdecydowanie wyższa wilgotność, która ma wpływ na rodzaj oświetlenia. Do tego konieczność zachowania wyższych kontrastów i lepszej ostrości widzenia detali.

Na pierwszym miejscu światło ogólne

Najważniejsze jest światło ogólne, które równomiernie oświetla całą powierzchnię łazienki. Nie powinno tworzyć cieni i kontrastowych obszarów. Dobrze sprawdzi się powieszona w centralnym miejscu plafoniera z kloszem, która zapewni dobre przepuszczanie światła. W łazience zarówno małej, jak i dużej można postawić także na montaż opraw na żarówki halogenowe bądź zwykłe, które swoje miejsce znajdą w suficie podwieszanym.

Oświetlenie ogólne warto wyodrębnić na niezależnym obwodzie, by można je było wyłączać razem bądź osobno z pozostałymi typami oświetlania. Uwagę należy zwracać na barwę światła. Chłodna temperatura barwowa decyduje o wcześniej wspomnianym, wyższym kontraście i lepszej ostrości widzenia. Niezależnie od tego czy wybieramy nowoczesne lampy AZzardo.com.pl, czy też tradycyjne kinkiety i lampy zwisające, zapewnimy sobie w ten sposób wygodę i oszczędność.

Światło wokół lustra

Przy lustrze najczęściej wykonujemy rozmaite czynności pielęgnacyjne. Golimy się, jak i robimy makijaż. W lustrze musimy widzieć się bardzo dobrze. Światło powinno padać na osobę przed nim stojącą, równomiernie oświetlając twarz, ale bez zmiany koloru.

Wokół lustra doskonale sprawdzają się symetrycznie umieszczone oprawy po obu stronach, na przykład kinkiety z zamkniętymi kloszami. Alternatywą są małe oprawy, w liczbie kilku, które zostaną zamontowane po obu stronach lustra, w odległości 5-10cm od ramy, jak i nad górną krawędzią. Praktyczne funkcje, ale i rolę dekoracyjną spełniać będą reflektorki zastosowane w suficie podwieszanym lub wpuszczane oprawy halogenowe.

Strefa kąpielowa

Każda łazienka mieści w sobie prysznic lub wannę. Kąt, w którym nie tylko dokonujemy czynności pielęgnacyjnych, ale również relaksujemy się. W dużej łazience bądź pokoju kąpielowym warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, ale nie tak mocnym, jak oświetlenie główne. Odpoczynkowi w wannie sprzyja bowiem nastrój, jaki wytworzyć można z pomocą subtelnego światła.

Funkcjonalnie i dekoracyjnie

Światło pozwala wymodelować wnętrze łazienki. Może ją optycznie powiększyć bądź sprawić, że stanie się klimatyczna i przytulna, jeśli metraż jest pokaźny. Światłem kolejno budujemy nastrój, rozjaśniamy lub przyciemniamy pewne miejsca. Dzielimy łazienkę na strefy, by uczynić ją jeszcze bardziej funkcjonalną. Zacznijmy od planowania oświetlenia, bowiem wymagać ono będzie wykonania instalacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here