Jak odpowiednio pielęgnować i nawozić storczyki

Szukasz kwiatów, które wprowadzą wyjątkową atmosferę do twojego wnętrza? Storczyk, z jego niezwykłą formą oraz wielobarwnymi kwiatami, doskonale się do tego nadaje. W jaki jednak sposób uprawiać tą egzotyczną roślinę, by mogła rozkwitnąć z całą mocą? Które nawozy do storczyków stosować? Ta z pozoru łatwa w uprawie roślina ma specjalne wymagania, o których należy pamiętać zanim zabierzemy się za tworzenie domowego orchidarium. Czytajcie o nich poniżej.

Jakie stanowisko i doniczki wybrać?

Jak zapewne wiecie, storczyk to roślina pochodzenia tropikalnego, a więc wymagająca podobnych warunków uprawowych również w naszych mieszkaniach. Dlatego też najlepiej umieścić ją w miejscu, które nie jest wystawione na bezpośrednie oraz silne działanie promieni słonecznych. Wiąże się to z tym, że naturalnie storczyki występują w lasach deszczowych, stanowiących specyficzne środowisko pełne światło-cienia. Aby je odtworzyć w domu potrzebne są również odpowiednie doniczki. Najlepiej by były one przezroczyste, co pozwala zapobiec rozwijaniu się ewentualnych chorób, a przede wszystkim niebezpiecznego zagrzybienia.

Podłoże oraz nawozy do storczyków

Jeśli chodzi o podłoża to muszą one przepuszczać jak najwięcej powietrza, a także nie mogą być zbyt gęste, gdyż szybko zabije to nasze drogocenne kwiaty. Jakie więc substraty najlepiej stosować?  Polecamy uprawę w kokosie, korze sosnowej, keramzycie, lub węglu drzewnym. Sprawa jest nieco trudniejsza jeśli chodzi o nawozy. Na szczęście, dzięki coraz większej popularności tych kwiatów, rynek florystyczny jest pełen produktów do ich uprawy. Przykładem może być tu oferta nawozów do storczyków ze sklepu Hemp, jaką znajdziecie w tym miejscu: www.hemp.pl/pl/c/Nawozy-do-Storczykow%2C-Orchidei/1396. Pamiętajmy by stosować tylko i wyłącznie środki dedykowane storczykom, najlepiej od sprawdzonych producentów. Ważne jest również, by stosować nawóz regularnie, w zależności od okresu uprawowego – jeśli roślina się rozwija to powinniśmy nawozić ją  przynajmniej raz w tygodniu, natomiast po upływie tego czasu, raz na miesiąc. Uważajmy, by nie przesadzić z nawozem do storczyków. Sole mineralne, tak dla nich pożyteczne w niedużej ilości, mogą z łatwością zasolić roślinę.

Zrównoważone podlewanie

Nawóz do storczyków to jeszcze nie wszystko. Jak w przypadku każdej rośliny, również w tym wypadku kluczowe jest odpowiednie podlewanie. W jaki sposób zatem podlewać storczyki? Przede wszystkim nie należy doprowadzać do sytuacji, gdy podłoże w doniczce jest zbyt wilgotne. Nadmierna wilgoć, czy też tak zwane „przelanie” to najłatwiejszy sposób, by skrócić życie tej wspaniałej rośliny, gdyż jej korzenie mają tendencję do gnicia. Podlewamy raz w tygodniu, nie częściej.

Przywołane powyżej zasady pielęgnacji oraz nawożenia storczyków, nie wyczerpują oczywiście tematu, ale stanowią dobry początek naszej wielobarwnej przygody z tymi wspaniałymi roślinami. Dzięki ich stosowaniu, dobrze uprawiane storczyki będą mogły wprowadzić do naszego wnętrza jedyny w swoim rodzaju klimat. A przecież o to nam właśnie chodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here