Montaż schodów drewnianych – jak wykonać go szybko i skutecznie?

Montaż schodów drewnianych nie należy do najłatwiejszych, zatem powinien być wykonany przez osoby mające odpowiednie umiejętności. Warto wspomnieć, że istnieje wiele rodzajów schodów drewnianych, a każdy z nich różni się w mniejszym bądź większym stopniu montażem. Czytaj dalej i sprawdź, jak wykonać montaż schodów drewnianych.

Osoby, które zaplanowały samodzielny montaż schodów drewnianych, powinny odpowiednio wcześniej wybrać ich rodzaj. W zależności od podjętej decyzji potrzebne będą określone elementy konstrukcyjne, co wpłynie na koszty.

Z jakiego drewna zrobić schody?          

Schody drewniane to popularny rodzaj schodów w domach jednorodzinnych czy budynkach gospodarczych. Konstrukcje takich schodów  wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego, jodłowego lub świerkowego. Stopnie schodów drewnianych można zrobić z dowolnego materiału, w zależności od potrzeb.

W przypadku schodów, które będą cieszyły się dużym natężeniem ruchu, warto postawić na twarde drewno z drzew iglastych. Jeśli chodzi o mniej używane schody, można zdecydować się na drewno liściaste do wykonania stopni. Co jest wybierane najczęściej? Największą popularnością zdecydowanie cieszą się stopnie z drewna dębowego i bukowego, które wykazują się  bardzo dużą odpornością na ścieranie.

Konstrukcje schodów drewnianych

Istnieje kilka popularnych rodzajów schodów drewnianych. W domach oraz innych budynkach gospodarczych można się najczęściej spotkać ze  schodami drewnianymi drabiniastymi, policzkowymi czy siodłowymi. Wymienione rodzaje schodów łączy układ równoległych belek policzkowych, które w podstawie są oparte na stropach, nieco rzadziej na spocznikach. W przypadku samych schodów policzkowych wyróżnia się dwie podkategorie: schody ze stopniami wsuwanymi w gniazdach, schody ze stopniami wsuwanymi od góry.

Kiedy montować schody drewniane?

Montaż schodów drewnianych można wykonać już po doprowadzeniu domu do stanu surowego zamkniętego, a więc wtedy, gdy  jest już położony dach, są okna, a także podkłady podłogowe. Dobrze jest postawić schody drewniane po montażu systemu ogrzewania, co spowoduje zmniejszenie ryzyka wilgotności czy przemarzania. Przed przystąpieniem do montowania schodów musisz mieć projekt, bez którego z dużym prawdopodobieństwem popełnisz wiele błędów, które będą się mściły na Tobie oraz domownikach przez lata.

Po uzyskaniu projektu możesz przystąpić do montażu konstrukcji schodów, instalując na nich stopnie wraz z pozostałymi elementami. Co ważne, montaż schodów wykonuje się najczęściej po ułożeniu posadzki w całym domu, choć nie ma wielu przeciwwskazań do tego, by zrobić schody przed jej ułożeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here