Sposobów na wykończenie terenu wokół domu jest wiele. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy, a także jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. W dużej mierze odpowiada za to rodzaj i jakość materiałów. Jak podjąć właściwą decyzję? Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że zastosowane wykończenie będzie towarzyszyć nam minimum kilka lat. Właśnie dlatego nie powinniśmy kierować się wyłącznie niską ceną. Najważniejsza jest jakość, gdyż to ona wpływa na trwałość, funkcjonalność, a także prezencję stworzonej kompozycji. Jakie materiały mamy do dyspozycji?

Beton
Beton to najstarsza, a zarazem najtańsza opcja na zaaranżowanie przestrzeni wokół domu. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to rozwiązanie zbyt estetyczne. Po pewnym czasie na jego powierzchni mogą pojawić się pęknięcia, które z pewnością nie będą pozytywnie wpływać na wygląd otoczenia. Beton odszedł już w zapomnienie. Sięgają po niego głównie osoby, który potrzebują taniego utwardzenia podłoża. Zwykle w takim przypadku nie zależy nam na walorach estetycznych. Decydując się na beton powinniśmy rozważyć płyty wykonane z tego materiału, które wyglądają nieco lepiej.

Kruszywo
Kruszywo wysypywane jest zazwyczaj wokół płotu, na ścieżkach, czy też podjazdach. Jest to materiał nieco droższy od betonu, a zarazem tańszy od kostki brukowej. Zaletą tego rodzaju wykończenia powierzchni jest z pewnością niesztampowy i ciekawy wygląd. Musimy jednak pamiętać, że nie jest on zbyt wygodny w użytkowaniu. W kruszywie po pewnym czasie mogą pojawić się ubytki, co generuje konieczność dołożenia materiału. Ponadto takie wykończenie jest mało stabilne, więc np. ciężko przejechać po nim rowerem. Jest to raczej dekoracja, jednak wiele osób jest zadowolonych z jakości tego materiału.

Kostka brukowa Kalisz
Kostka brukowa jest zdecydowanie najpopularniejszym materiałem służącym do wykończenia terenu wokół posesji. Jest to materiał najtrwalszy, a także najlepiej się prezentujący. Musimy jednak pamiętać o tym, że tylko dobra kostka brukowa pozostanie w nienaruszonym stanie długie lata. Nie bez znaczenia jest również to, jaką ekipę do układania kostki wybierzemy. Ten materiał wymaga starannego przygotowania podłoża. Jeśli pominiemy ten etap, to kostka będzie po prostu się zapadać (np. po opadach deszczu). Profesjonalnie położona kostka będzie odporna na szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. W dzisiejszych czasach wysokojakościowa kostka brukowa nie jest już tak droga, jak kilkanaście lat temu. Zapłacimy około 20-30 zł za metr kwadratowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here