Kruszywa naturalne to materiały niezbędne w aranżacji praktycznie każdego ogrodu. Znajdują zastosowanie podczas utwardzania ścieżek, budowy ogrodzeń, czy też tworzenia rabatów i opasek wokół domu. Sprawdź, czym charakteryzują się wybrane kruszywa ogrodowe i jakie dają możliwości aranżacyjne.

Kruszywa wykorzystywane w ogrodach to przede wszystkim żwiry, grysy oraz otoczaki. Warto jednak zaznaczyć, że coraz częściej pojawia się w nich również szkło dekoracyjne – przede wszystkim białe, zielone i turkusowe – które daje szerokie możliwości zastosowań. Wszystkie te materiały łączy naturalność, która sprawia, że dobrze wtapiają się w otoczenie i tym samym mogą harmonijnie współgrać z pozostałymi elementami aranżacyjnymi ogrodu. Sprawdzają się one zarówno w tradycyjnych ogrodach, jak i tych utrzymanych w charakterze nowoczesnej stylizacji.

Żwir – na rabaty i opaski wokół domu

Żwir to naturalne kruszywo pochodzenia rzecznego lub polodowcowego o niewielkich ziarnach – w ogrodach najczęściej spotyka się warianty o wielkości 8-16 i 16-32 mm. Ze względu na swoją luźną strukturę i wysoką przepuszczalność wody, jest wykorzystywany przede wszystkim przy tworzeniu opasek wokół domu, a także rabatów – głównie z roślinnością o dekoracyjnych liściach i wyrazistym pokroju. Ponieważ ma on jednak zaoblone brzegi, nie sprawdza się jako materiał budulcowy dla podjazdów czy ogrodowych ścieżek. Źle się klinuje i łatwo przemieszcza, co sprawia, że niewygodnie się po nim chodzi.

Grys – dobry do ogrodowych nawierzchni

Grys to kruszywo łamane, które powstaje wskutek rozdrabniania skał do ziaren o wielkości od 1 do ponad 30 mm. Ziarna te odznaczają się nieregularnym kształtem i ostrymi krawędziami, a co za tym idzie, łatwo się klinują i dają możliwość tworzenia stabilnych podłoży. Takie kruszywo idealnie nadaje się więc do utwardzania podwórzy, podjazdów, ogrodowych ścieżek czy innych przydomowych nawierzchni. Warto jednak podkreślić, że ze względu na dużą różnorodność kolorystyczną, z powodzeniem pełni również funkcję dekoracyjną – tworzy na przykład ładne tło dla roślin rabatowych.

Otoczaki – naturalne towarzystwo dla roślin

Kamień naturalny to uniwersalny budulec, który może sprawdzić się w ogrodzie zaaranżowanym w stylu wiejskim, rustykalnym, klasycznym, jak również nowoczesnym. Stanowi idealne towarzystwo dla roślin – uatrakcyjnia rabaty, nadając przy tym kompozycjom dynamiki i unikalnego charakteru. Producenci i dystrybutorzy kamienia naturalnego posiadają w swojej ofercie również otoczaki, czyli fragmenty skał o gładkich, zaokrąglonych kształtach, których naturalnym środowiskiem występowania są okolice rzek. Te wysokiej trwałości kamienie wykorzystuje się przede wszystkim przy aranżacji ogrodowych oczek wodnych, fontann oraz strumyków. Co oczywiste, stanowią niezbędny element „wyposażenia” ogrodów wodnych; świetnie prezentują się również w strefach ogrodu obsadzonych iglakami.

Z drobnych otoczaków tworzy się również ściółkę na rabatach – to często stosowane rozwiązanie zwłaszcza w ogrodach skalnych oraz japońskich. Poza tym, znajdują zastosowanie przy budowie ogrodzeń czy murków. Otoczaki o większych rozmiarach to z kolei dobry materiał budulcowy dla skalniaków.

Szkło dekoracyjne – alternatywa dla oczka wodnego i nie tylko

Nowoczesną formą dekoracji ogrodu jest szkło, które pozwala uzyskać efekty estetyczne niedostępne dla wcześniej wymienionych rozwiązań. Wykonane ze szkła dekoracyjne bryły odznaczają się przezroczystą, lazurowo-szmaragdową barwą i subtelnym połyskiem. Nadają się do tworzenia dekoracji przy oczkach wodnych, fontannach, pod drzewami, czy na trawniku. Wypełnia się nimi również gabiony, czyli stalowe kosze ozdobne; robią szczególne wrażenie, gdy podświetli się je diodami LED. Warto też zauważyć, że szkło dekoracyjne, ze względu na łatwość w utrzymaniu, stanowi ciekawą alternatywę dla naturalnych, ogrodowych zbiorników wodnych.

Co jeszcze warto wiedzieć o kruszywach naturalnych?

Szukając odpowiedniego materiału do wykończenia brzegów ścieżek, wypełnienia szerokich fug, czy ozdobienia ogrodowych donic, warto rozważyć ofertę grysów i otoczaków wykonanych ze szlachetnego, włoskiego marmuru (można je znaleźć między innymi na: https://e-otoczenie.pl/produkty/architektura-i-dekoracje-ogrodowe/kruszywa-naturalne.html). Dzięki nim można nadać ogrodowej aranżacji kompletnego i naturalnego charakteru.

Aranżowanie ogrodu nie jest prostą sprawą, wymaga posiadania naprawdę dużej wiedzy i wyobraźni. W tym wypadku ważne jest zachowanie dbałości dosłownie o każdy szczegół – w tym również o wybór odpowiedniego kruszywa naturalnego. Dlatego też warto skorzystać z pomocy projektantów przydomowej przestrzeni, którzy doradzą jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w danym przypadku. Dzięki nim można zyskać pewność, że ostateczny wygląd ogrodu będzie zgodny z założonym stylem i posiadanymi upodobaniami estetycznymi.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here