Kuchenne oświetlenie musi być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zapewnia bowiem komfort przyrządzania posiłków i sprzątania, nie wspominając już o wspólnie spędzanym z domownikami czasem – i to w sercu domu. Jej fundamentem musi być zatem światło centralne, a w tym zakresie najchętniej stosowaną propozycją są lampy wiszące.

Gdzie zamontować?

Ich atutem jest fakt, że dają najwięcej światła. Oświetlają bowiem całe pomieszczenie, sprawiając że staje się funkcjonalne i praktyczne. Nie oznacza to jednak, że daleko im do stylowego czy finezyjnego wyglądu. Pozostając jednak przy kwestiach użytecznych, rodzi się pytanie, gdzie je umieścić? Zasada jest taka, że mając do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, zazwyczaj montujemy je w środkowej części sufitu. W obszernych, przestronnych kuchnia, lampa wisząca może znajdować się nad stołem, wyspą, jak również w centralnym miejscu. W tym wypadku możliwości jej wykorzystania jest więcej.

Jaki klosz?

Klosz takiej lampy może być otwarty i przezroczysty, o ile oczekujemy, że wybrany model ma zapewnić dużo światła lub kolorowy. Musimy jednak pamiętać, że zbyt duża jej ilość nie tylko wpłynie negatywnie na nadwerężenie wzroku, ale również może oślepiać. Dlatego decydując się na lampę wiszącą, musimy odpowiednio dobrać jej klosz, aby tym samym zapewnić sobie, jak i pozostałym domownikom komfort i wygodę użytkowania.

Lampa wisząca

Kształt i materiał

Sekretem dobrze dobranego oświetlenia jest odpowiedni dobór lampy do stołu. Nad prostokątnym czy kwadratowym najlepiej sprawdzą się utrzymane w tym samym kształcie klosze. Nad owalnym – okrągłe. Oczywiście, nie jest to reguła, albowiem współczesne aranżacje domowych przestrzeni coraz bardziej ukazują sposoby, w jakich można łamać przyjęte stereotypy. Jeśli jednak daleko nam do duszy ekscentryka, warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Odpowiednio dobrana lampa wisząca to nie tylko forma, ale również materiały użyte do jej produkcji. W tym zakresie ponad wszystko liczą się tworzywa odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia utrzymania czystości. Choć modele kryształowe lub materiałowe prezentują się nadzwyczaj stylowo, w istocie usuwanie z nich tłustych oparów oraz kurzu może z czasem zacząć spędzać sen z powiek. Jakie zatem propozycje są najchętniej wykorzystywane? W tej kategorii prym wiodą lampy wiszące wykonane z aluminium, szkła, mosiądzu czy hartowanej stali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here