Mieszkanie powinno być oazą spokoju oraz bezpieczeństwa i jest to cel, do którego dążą wszyscy właściciele domów i mieszkań, niezależnie od ich wielkości czy też położenia. Stworzenie przytulnej atmosfery doskonale pomaga w osiągnięciu zamierzonego efektu, a w kształtowaniu klimatu wnętrz niezastąpioną rolę odgrywa światło. Podpowiemy, jak wybrać światło do poszczególnych pomieszczeń oraz gdzie szukać atrakcyjnych propozycji lamp.
Co warto wiedzieć o temperaturze barwowej?
Tradycyjne światło żarowe powoli odchodzi w niepamięć. Dzieje się tak zarówno za sprawą regulacji prawnych, jak i dzięki pojawieniu się nowych, zdecydowanie bardziej ekonomicznych źródeł światła. Wciąż jednak nie brakuje zwolenników klasycznych żarówek twierdzących, że to właśnie one gwarantowały najprzyjemniejszą dla oka, a więc także sprzyjającą budowaniu intymnego klimatu, barwę światła. Rzeczywiście, takie żarówki to synonim ciepłej i przyjemnej barwy, jednak ten fakt nie oznacza, że współczesne rozwiązania ustępują estetyką lub też uniemożliwiają osiągnięcie podobnego efektu. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniej temperatury barwowej. Jest ona wyrażona w Kelwinach, a odpowiednią informację powinniśmy znaleźć na opakowaniu każdej żarówki, niezależnie od tego, w jakiej technologii została ona wykonana.
W pomieszczeniach użytkowych, takich jak łazienka, czy przestrzenie robocze w kuchni wymagana jest jasność na poziomie zapewniającym wygodę i bezpieczeństwo. Tu najlepiej sprawdzą się źródła światła o temperaturze zimnej, czyli takiej, która przekracza 5000K. Ta barwa sprzyja koncentracji i ułatwia skupienie na pracy, dlatego też chętnie jest wybierana jako oświetlenie domowych gabinetów i pracowni. To, co sprzyja aktywności fizycznej i umysłowej, niekoniecznie sprawdzi się w miejscach przeznaczonych na relaks. Światło ciepłe, a więc o temperaturze 2300K i niższej ma charakterystykę zbliżoną do wspomnianych wcześniej tradycyjnych żarówek i zdecydowanie będzie to dobry wybór nie tylko do sypialni, ale też salonu. Oczywiście ostateczny wybór barwy światła zależy od indywidualnych preferencji domowników, warto jednak znać powyższe zależności i wziąć je pod uwagę podczas dokonywania zakupów.
Dekoracyjna rola lamp
Na atmosferę panującą w pomieszczeniach wpływ ma nie tylko temperatura światła. Równie istotną rolę odgrywają lampy, a mówiąc precyzyjniej ich rodzaj oraz wzornictwo. Na rynku znajdziemy zarówno wystawne, bogato zdobione żyrandole w stylu pałacowym, jak i ascetyczne plafony o minimalistycznym designie. Ofertę uzupełnia ogromny wybór kinkietów, lamp stołowych i drobniejszego sprzętu oświetleniowego dedykowanego do wnętrz i ogrodów.
Co wybrać? To już zależy od indywidualnych upodobań, warto jednak przełamać konwenanse i odważyć się na choćby niewielkie eksperymenty. Nowoczesne wzornictwo doskonale komponuje się nie tylko ze współczesnymi aranżacjami, ale też harmonijnie współgra z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym. Dobrze zaopatrzony sklep z oświetleniem może więc stanowić niewyczerpane źródło inspiracji i zachętę do przeprowadzenia delikatnych, ale znaczących zmian w wystroju naszych domów i mieszkań. Inwestycja w nowe oświetlenie z pewnością przyniesie bardziej spektakularne efekty niż niejeden kosztowny remont.