Okna i drzwi - design ma znaczenie

Stolarka otworowa, czyli okna i drzwi, to zagadnienie, któremu nadal poświęca się zbyt mało uwagi. Zwłaszcza, że najczęściej traktuje się je jako elementy typowo użytkowe, zwracając uwagę jedynie na parametry takie jak współczynnik przenikania ciepła, izolacja od hałasu czy zabezpieczenia przed włamaniem. Wszystkie te wartości są oczywiście szalenie ważne, jednak nie należy przy tym zapominać o designie.

Odpowiednio dobrane do charakteru elewacji okna będą nie tylko jej doskonałym dopełnieniem, ale również zapowiedzią tego, co znajduje się wewnątrz budynku.

Okna i drzwi – elegancko i z klasą

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji oraz wykorzystaniu różnych materiałów o szczególnych właściwościach, takich jak polichlorek winylu czy aluminium dostępne obecnie na rynku okna i drzwi zaskakują zróżnicowaniem kształtów i rozmiarów. Oprócz standardowych ram kwadratowych czy prostokątnych, bez trudu znajdziemy modele wielokątne, półokrągłe, a nawet okrągłe.

Co niemniej istotne, bardzo rozwinęły się metody barwienia. Dzięki temu okna plastikowe i aluminiowe mogą być dostępne w niemal każdej barwie, począwszy od bieli, poprzez brąz, grafit i czerń aż do doskonałej imitacji drewna. Cecha ta czyni je optymalnym wyborem nie tylko do nowoczesnych projektów minimalistycznych, ale również do budownictwa klasycznego, a nawet zabytkowego. Ich dużym atutem jest tu połączenie walorów estetycznych z użytkowymi, przez co nie tylko doskonale komponują się z fasadą, ale również odznaczają się łatwością w pielęgnacji i konserwacji. Krótko mówiąc, są szeroko rozumianą inwestycją.

Okna aluminiowe – minimalizm i prostota

Jedną z ciekawszych pod względem designu, aczkolwiek nadal nie w pełni docenioną opcją, są okna aluminiowe. Rozwiązanie to polecane jest zwłaszcza do budownictwa nowoczesnego z dużymi przeszkleniami. Dzięki wyjątkowym właściwościom aluminium można uzyskać korzystny stosunek powierzchni profili do powierzchni szyby, dzięki czemu z powodzeniem udaje się instalować dużych rozmiarów okna i drzwi tarasowe, a nawet przeszklone ściany. Efektem jest stworzenie przyjaznej, pełnej naturalnego światła przestrzeni intrygującej konstrukcyjną innowacyjnością.

Okna PCV – design w dobrej cenie

Okna PCV ciągle są opcja najpopularniejszą zarówno wśród inwestorów, architektów, jak i właścicieli mieszkań i domów. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim dobry stosunek ceny do jakości oraz łatwość użytkowania. Decydując się na taką opcję warto jednak znaleźć w sobie nico odwagi i wybrać niesztampowy kształt lub odcień. Zwłaszcza, że okna plastikowe, podobnie jak aluminiowe, bardzo łatwo poddają się formowaniu i barwieniu.

Sposób na wyjątkową elewację

Nietypowe okna to doskonała metoda na wyróżnienie się z gąszczu takich samych fasad. Zwłaszcza, że jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort, w naszym kraju nadal dominuje ostrożne, zachowawcze podejście, szczególnie wśród właścicieli prywatnych budynków i mieszkań. W efekcie najpopularniejszą opcją nadal są od wielu lat okna brązowe. Na szczęście jednak, wraz z rosnącą popularnością architektury nowoczesnej oraz skandynawskiej, sytuacja powoli, ale konsekwentnie, ulega zmianie.

Coraz częściej decydujemy się na okna białe, prostą i skuteczną metodę rozjaśnienia fasady. Co odważniejsi wybierają też mniej typowe opcje, czarne, grafitowe, a nawet zielone czy czerwone. Taka decyzja, w połączeniu ze starannie przemyślanym projektem elewacji to niezawodny sposób na oryginalny efekt z charakterem oraz ukazanie preferencji mieszkańców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here