Łazienka to dla wielu osób przede wszystkim pomieszczenie, które ma być funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że nie można jednocześnie urządzić jej z pomysłem. Jeżeli spędzisz trochę czasu na projektowaniu tego miejsca, będzie spełniało nie tylko funkcje higieniczne, ale również relaksacyjne. Warto mieć przecież łazienkę, która pięknie się prezentuje, i z której nie ma się ochoty wychodzić.
Sprzęty łazienkowe a jej wymiary
Zapewne domyślasz się, że urządzanie łazienki trzeba rozpocząć od ustalenia jej metrażu. Najlepiej jest pomierzyć i rozrysować sobie dokładnie to pomieszczenie, a następnie spróbować rozplanować poszczególne sprzęty. Zacznij od tych najważniejszych. W każdej łazience musi znajdować się umywalka i ubikacja. W polskich domach często mieści się tam również pralka, którą można zabudować tak, aby dodatkowo wykorzystać przestrzeń nad nią, na przykład na szafki. Rozwiązaniem jest także zakup sprzętu, do którego pranie wkłada się od góry. Takie pralki są z reguły węższe. W swoim wnętrzu powinieneś mieć także dobry grzejnik. Zapewnia on optymalną temperaturę, a poza tym sprawia, że w pomieszczeniu wilgoć nie utrzymuje się zbyt długo. Najlepiej sprawdzają się grzejniki drabinkowe, na których dodatkowo można suszyć ręczniki.
Podstawową kwestią jest także wybór pomiędzy wanną a prysznicem. W dużym stopniu jest on uzależniony od metrażu łazienki. W małym pomieszczeniu nie ma sensu na siłę umieszczać wanny, gdyż zajmie tylko bardzo cenne miejsce. Zamiast stawiać na wannę można sprawić sobie wygodny prysznic i jednocześnie zapewnić większe odległości między poszczególnymi sprzętami w łazience, dzięki czemu korzystanie z nich będzie bardziej komfortowe. Wygląd pomieszczenia również na tym zyska.
Meble do łazienki służące przechowywaniu
Poza ważnymi sprzętami sanitarnymi w łazience powinny się, oczywiście, znaleźć odpowiednie meble. Muszą być to produkty przeznaczone specjalnie do pomieszczeń o nieco większej wilgotności niż zwykłe pokoje. Poza odpornością meble do łazienki powinny także zapewniać odpowiednią ilość miejsca rzeczom, które chcesz tam przechowywać. Zwykle umieszcza się w niej kosmetyki, produkty higieniczne, a bywa także, że środki czystości oraz ręczniki. Musisz znaleźć miejsce na wszystkie te rzeczy. Pamiętaj, że zamiast zwykłego lustra nad umywalką możesz mieć szafkę z lustrem, a pod sufitem mogą znajdować się półki na rzadziej używane przedmioty.
Myśląc o meblach, zastanów się także, w jakim stylu chciałbyś urządzić łazienkę: czy ma być minimalistyczna, czy raczej rustykalna. Do tej koncepcji dopasujesz umeblowanie, ale także oświetlenie czy typ podłoża. Każdy element powinien ze sobą współgrać, jeśli nie chcesz, aby pomieszczenie robiło wrażenie chaotycznego.
Pokrycie ścian i podłóg
Najczęściej do wykończenia łazienek wybierane są płytki. Mogą znajdować się i na ścianach, i na podłogach. Są odporne na wilgoć, a także bardzo łatwo je wyczyścić. W dodatku pięknie się prezentują, jeśli tylko wybierze się ciekawe połączenia deseni i kolorów.
Są jednak także inne rozwiązania. Można zastosować specjalne, lakierowane drewno albo winylową tapetę. Dobrze sprawdzi się także beton. W okolicy prysznica czy wanny oraz umywalki i tak jednak warto umieścić płytki. Pomieszczenie będzie dzięki temu bardziej funkcjonalne, a na pewno nie straci na uroku.