Sztuczna trawa alternatywą dla ogrodu

Sztuczna trawa – łatwiejsza w utrzymaniu od tej naturalnej – może z powodzeniem pomóc zaaranżować ogródek w bloku, a nawet fragmenty ogrodu przydomowego. 

Dlaczego sztuczna, a nie prawdziwa?

Jeśli mamy do czynienia z nowo oddanym budynkiem, który zlokalizowany jest nad halą garażową, może się okazać, że trawa posadzona na specjalnej włókninie ma problem ze wzrostem, a kiedy już wyrośnie, bardzo szybko usycha i żółknie już po kilku dniach upałów. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie trawy sztucznej. Ale to nie jedyna sytuacja, w której taka właśnie trawa będzie najlepszym rozwiązaniem. Często położone na tarasie płytki czy panele w trakcie upałów szybko się nagrzewają i uniemożliwiają komfortowe korzystanie z przestrzeni tarasowej. Płytki oddają ciepło, co w połączeniu ze szkłem na balkonie może dawać uczucie, jakie mamy w saunie, ale również parzyć stopy naszym dzieciom i zwierzętom. W takiej sytuacji sztuczna trawa też będzie najlepszym rozwiązaniem. 

Jak montować sztuczną trawę?

Do montażu sztucznej trawy potrzebować będziemy specjalnej włókniny, noża, taśmy oraz elementów do dociążenia kolejnych fragmentów trawy. Montaż trawy powinien odbywać się podczas bezdeszczowej pogody przy temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Zaczynamy od oczyszczenia podłoża z ruchomych elementów. Jeśli instalujemy sztuczną trawę w miejscu, w którym poprzednio mieliśmy trawnik, warto usunąć jego ukorzenienie i oczyścić powierzchnię. Wszystko po to, by powierzchnia, na której rozłożymy trawę, była gładka i twarda. 

Trawę rozkłada się zawsze w tę samą stronę, co oznacza, że rozkładamy rolkę w jednym kierunku. Jeśli tak nie zrobimy, widoczna będzie różnica w kierunku ułożenia włókien. Poszczególne pasy docinamy przy użyciu ostrego noża tak, by nie uszkodzić linii splotów. By łączenie pasów nie było widoczne, należy zachować jak najmniejszą odległość pomiędzy nimi, ale zadbać równocześnie o to, by pasy na siebie nie nachodziły. Na łączeniach stosuje się specjalną taśmę przeznaczoną do sztucznej trawy. Na koniec warto na kilka godzin obciążyć fragmenty łączeń, by klej wysechł. Jeśli mamy do czynienia z trawnikiem w ogrodzie, warto też zadbać o dociążenie całości sztucznej trawy, by zabezpieczyć się przed jej poderwaniem przez wiatr, ale można też zastosować uszczelnienie w postaci gwoździ lub szpilek wbijanych w miejsca łączeń trawy z innymi powierzchniami podłoża. 

Pielęgnacja sztucznej trawy

Aby fragmenty sztucznej trawy wyglądały bardziej jak dywany niż jak inwazyjny element naszego ogrodu, warto dbać nie tylko o zastosowanie trawy najwyższej jakości, ale również o jej odpowiednią pielęgnację. Wybór dobrej gatunkowo trawy sprawi, że nie będziemy borykać się z problemami odprowadzania wody z powierzchni trawy. Dzięki dobrze wykonanej perforacji deszczówka oraz woda, którą wylejemy na trawnik, zostaną szybko odprowadzone do gruntu. Perforacja pozwala także na wietrzenie trawy i minimalizuje ryzyko pojawienia się w niej grzybów.  

Trawę sztuczną trzeba przede wszystkim regularnie oczyszczać z zanieczyszczeń i resztek ruchomych. Ponadto, co jakiś czas, warto spłukać ją wodą lub wodą z mydłem lub octem – w zależności od stopnia zabrudzenia. Warto pamiętać, że niektóre płyny, takie jak oleje, smary czy pasta do butów, mogą na stałe zmienić kolor włókna sztucznej trawy, dlatego warto ich unikać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here